Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 13. 11. 2017

O prodlouženém víkendu vyrazte do plzeňské Techmanie

Víte, z čeho se skládá naše atmosféra? Nová zábavná science show s pokusy vám to ukáže.

Přemýšleli jste někdy, co umožňuje život na naší planetě? Proč je k životu důležitý dusík, kyslík, oxid uhličitý, metan nebo vodík? To všechno se dozvíte v show, která je nabitá zajímavými a efektními pokusy se všemi možnými plyny, které si budou moci vyzkoušet i odvážní dobrovolníci.

Základem každého science centra jsou hlavně interaktivní exponáty. Těch tu naleznete téměř čtyři stovky ve třinácti různých tematických expozicích. Svůj mozek procvičíte na desítkách hlavolamů a logických her v expozici MátoHáček

techmania
Zdroj: oficiální zdroj


Věděli jste například, co to znamená změna potenciální energie na kinetickou? Zní to děsivě, že? Jednoduše to ale vyzkoušíte a hlavně pochopíte na obřím joju, které vás vytáhne až do třímetrové výšky a to jenom s použitím malé síly. Zjistíte, že ozvěna vzniká v prostoru větším než 17 metrů nebo, proč na eliptickém kulečníku nemůže nikdo prohrát. Techmania ale není jen o fyzice. Najdete tu interaktivní expozice, které vám ukážou, jak funguje lidské tělo, koloběh vody v přírodě nebo různá vodní díla na vodních tocích nebo jak se těží různé suroviny z povrchu i nitra Země. Mimochodem tu mají i opravdový funkční bagr, který si může každý vyzkoušet. V Techmania totiž vědí, že nejlepším zážitkem je, když si věci sami vyzkoušíte.

techmania
Zdroj: oficiální zdroj


Pokud budete ze všech pokusů a úkolů unavení, tak se můžete podívat, jaké bylo bouřlivé století budov ve kterých se Techmania nachází. Právě totiž otevřeli výstavu historických fotografií, které ukazují, jak se v průběhu sta let měnily tyto historicky cenné tovární haly. První (jedna z prvních železobetonových) z výrobny lokomotiv, přes opravu lodních děl a tanků až po dnešní halu plnou interaktivních expozic a druhá (slepená ze dřeva a tvarohu) z obří jídelny, kde se snědly miliony knedlíků až po dnešní jediné 3D Planetárium v České republice.

techmania
Zdroj: oficiální zdroj


Otevřeno je tu denně, o prázdninách od 10 do 18, v sobotu do 19 hodin a s jednou vstupenkou se dostanete úplně na všechno.

 

Komerční článek
Obchodní sdělení

Co musíte letos ochutnat u moře?

Alexandria
Obchodní sdělení

Čtyři slavné pláže Evropy

Alexandria
Obchodní sdělení

Řecko pětkrát jinak

Alexandria