Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.3. 2016 17:09
hlasování poslanců

Obchody o svátcích nejspíš brzy zavřou. Co vy na to? ANKETA

Nákupy
Zdroj: Thinkstockphotos
O svátcích si nejspíš už brzy nenakoupíme (ilustrační foto)

Budeme si moci o svátcích nakoupit v supermarketu? Právě o tom dnes jednali poslanci. Návrh zákona, který by omezoval otevírací dobu obchodů, dnes poslali do třetího čtení.

Chtěli jste den volna využít k velkému nákupu nebo vám prostě jen doma něco došlo a chtěli jste si pro to skočit do supermarketu? Už brzy to nejspíš nebude možné, poslanci totiž poslali do dalšího čtení návrh zákona který by větším obchodům zakazoval mít o státních svátcích otevřeno.

 

Návrh podpořili poslanci za ČSSD, KSČM a KDU-ČSL, naopak opoziční pravice a vládní ANO jsou proti. Například podle poslance ODS Simeona Karamazova stojíme na cestě k totalitě a nakazovat lidem, co mají ve volném dnu dělat nebo nedělat, prý není v kompetencích Poslanecké sněmovny. Poukazoval především na to, že mnozí lidé práci o svátku vyhledávají, je za ni totiž 100% příplatek.

 

S návrhem zákona přišel v roce 2014 František Bublan. Podle něj by měly být státní svátky dny klidu a časem, kdy je rodina pohromadě. Původní návrh zákona počítal se zavřením obchodů jen v některých termínech. Poslanec Jiří Mihola ale prosazuje, aby se omezení prodejní doby týkalo všech státem uznaných svátků a ostatních svátků.

 

 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby měly supermarkety o svátcích zavřeno?

Hlasovalo 14687 lidí.

 

"V návrhu zákona není vysvětleno, proč by se omezení doby mělo týkat pouze vybraných svátků. Vzhledem k tomu, že tato novela je předkládána především s cílem pozitivního dopadu na rodinný život zaměstnanců v maloobchodě a velkoobchodě, vnímám jako potřebné, aby zákaz prodejní doby platil o všech svátcích, které jsou dny pracovního klidu," uvedl ve svém pozměňovacím návrhu Mihola. Výjimka by se týkala Štědrého dne, kdy by bylo otevřeno do 12:00.

 

Pokud bude zákon schválen, týkat se bude všech provozoven s plochou větší než 200 metrů čtverečních. Omezení nebude platit pro čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, vlakových a autobusových nádražích a ve zdravotnických zařízeních. Porušením zákazu by obchodníkům hrozila peněžitá sankce do milionu korun při prvním deliktu, za opakované porušení až pět milionů korun.

 

 

Obchodníkům se ale nový zákon moc nezamlouvá, bojí se, že kvůli němu přijdou o tržby. To si ale někteří poslanci nemyslí, lidé si prý půjdou nakoupit v jiný den nebo do obchodů, na které se omezení vztahovat nebude. Svaz obchodu a cestovního roku už dříve vyčíslil, že se tržby propadnou asi o 700 milionů za každý den, kdy budou obchody uzavřené.

mom TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

2.3. | 15:45 crazy-diver
84
Nakoupit si jídlo na den dopředu, když vím, že bude zavřeno fakt zvládne i ...
2.3. | 15:35 adam12345678901234
-24
Hele Bublane, a co ti co rodinu nemají a nemají s kým být. Ti by mohli dostávat ...
22.3. | 11:34 Alena Vrbová
18
Náhlasit nevhodný komentář
zavřít všechny obchody o víkendech max.sobota do 12hodin
17.3. | 22:38 Alena Vrbová
13
Náhlasit nevhodný komentář
jo jít s dětma na nákup wouuu co jít do lesa na procházku hrát hry prostě užívat si povídat blbnout néééééé obchody mekáč atd.já myslela,že svátek je pohoda,rodina,přátelé no prostě klídek pohoda a hlavně svátek
17.3. | 22:33 Alena Vrbová
8
Náhlasit nevhodný komentář
kecy v klecy jděte makat do marketu a pak kecejte za měsíc a půl víkend volný jupí
5.3. | 01:01 Radomir Ježek
-8
Náhlasit nevhodný komentář
A pokracoval by jsem s pumpama, restauracema, hrady a zamky, kina a divadla, samozrejme tovarny a opravny, dopravni a letecke spolecnosti, a na zaver policie, hasici a nemocnice stejne maj bejt v nedeli vsichni v kostele. Tak at se pan postara.
3.3. | 19:10 Marie Vernerová
4
Náhlasit nevhodný komentář
Kutilové nekutí jen o víkendech. A jestli je někdo kutil, tak má věci doma a ne, že jede v neděli do OBI. To není kutil, ale trouba. Když srovnáváte platy prodavačky versus zdrav.sestra, tak to je tak dvojnásobek.Neříkám, sestry to mají také těžké, ale podle mě je toto povolání poslání jako lékař.
3.3. | 16:06 Lucie Lucie
-14
Náhlasit nevhodný komentář
Nechápu,proč se furt dokola řeší,jestli chudáci prodavačky dělají o svátcích,nebo mají nárok být s rodinou.. Co takové zdrav.sestry,co hasiči,policajti,co služby v nepřetržitých provozech?? Ti snad nárok na pobyt s rodinou nemají? Jisteže mají,ale zvolili si takovou práci,tak prostě pracují...
3.3. | 12:40 Jitka Trubačová
16
Náhlasit nevhodný komentář
jsem pro,protože to jsou taky jen lidi a mají rodinu ,ale málo kdo to vidí,znám to ze své zkušnosti
3.3. | 11:52 Martina Málková
31
Náhlasit nevhodný komentář
Představte si, že v těch obchodech pracují lidé, kteří mají právo na jeden den volna, protože pracují šest dní v týdnu ve dvousměnném provoze, abyste si vy ostatní mohli denně nakoupit čerstvé zboží.Názor chytráků, že můžou jít pracovat jinam, je scestný- vyučená prodavačka se těžko uchytí na stavbě
3.3. | 10:35 Kristýna Eichlerová
34
Náhlasit nevhodný komentář
Myslím si, že není vůbec o čem se bavit, určitě zavřít. Názory, že celý týden makám, proto nutně musím nakoupit o svátcích, jsou vážně dost zcestné. Přes týden velké obchody otevírají v 7 a zavírají ve 22, takovou pracovní dobu nejspíš nikdo z nás nemá.
2.3. | 23:43 Josef Vorschneider
23
Náhlasit nevhodný komentář
prodavač není člověk je jen číslo a proto nemá na sváteční volno nárok že a hlavně s tím nesouhlasí ti co nepracují ani o víkendu
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme