Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.3. 2018 13:03
velké ochlazení

O víkendu se vrátí mrazy. Teplotní skok přináší zdravotní rizika

Zima
Zdroj: Mediafax

O nadcházejícím víkendu se vrátí mrazy. Podle Českého hydrometeorologického ústavu klesnou teploty lehce pod bod mrazu již v sobotu v noci, v neděli bude mrazivo i přes den. Během jednoho týdne se tak teplota může změnit i o 16 °C! Velký teplotní skok může způsobovat zdravotní obtíže především kardiakům a astmatikům. Problémem je podcenění vhodného oblečení a snadné prochladnutí.

Během jednoho týdne skočíme z „jara“ zpět do zimy. V úterý mohou nejvyšší denní teploty dosáhnout 13 °C. Od neděle do úterý by se měly denní teploty pohybovat mezi -3 až +2 °C. Takové změny počasí obecně nepůsobí na lidský organismus dobře.

 

Skupiny lidí trpící některými chorobami či citlivější jedinci snáší teplotní výkyvy hůře. Problematická je změna atmosférického tlaku i studený vzduch jako takový. „Problémy to způsobuje hlavně astmatikům a kardiakům. Většinou je to spojené s prochladnutím a oslabením a bývají z toho onemocnění dýchacích cest,“ uvedla praktická lékařka Petra Mrázová. Zároveň upozorňuje, že právě v tomto období bývají častější výskyty infarktů.

 

Zdravotní rizika si v takovém počasí způsobujeme často sami, chybou je podcenění prevence. Hromada ovoce a potravinové doplňky několik dní před příchodem mrazivého počasí nás již před nemocí neochrání. Imunitu je třeba budovat dlouhodobě. „Člověk by se měl otužovat celoročně a za každého počasí, aby si vybudoval nějakou obranyschopnost. A taky by si měl vybudovat nějakou zásobu vitaminu D,“ doporučuje MUDr. Mrázová.

 

  

 

Chřipková epidemie v České republice neustává, stále je ČR ve fázi plošné epidemie. Nemocnost akutních respiračních infekcí je v ČR na úrovni 1 923 nemocných na 100 000 obyvatel, což představuje pokles o 3% oproti předchozímu týdnu. „V aktuální chřipkové sezoně bylo do minulého týdne hlášeno 352 klinicky závažných případů chřipky vyžadující intenzivní péči, v nichž v 98 případech došlo k úmrtí,“ informoval Státní zdravotní ústav.

 

Pravděpodobně již nehrozí arktické mrazy, i teploty několik stupňů pod nulou však dokáží s člověkem zamávat. Nepodceňujte proto prevenci a vhodné oblečení.

 

Reportáž TV Nova:

sih TN.cz
Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Reklama