Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 16. 8. 2017
Reakce na Charlottesville

Obamův tweet nasbíral nejvíc lajků v historii! Co exprezident napsal?

Barack Obama
Zdroj: Profimedia
Barack Obama (archivní foto)

"Nikdo se nenarodí s nenávistí vůči jiné osobě kvůli barvě její pleti, jejímu původu nebo víře," napsal k sobotním událostem ve Virginii bývalý americký prezident Barack Obama. Jeho vzkaz, který je výňatkem z knihy Nelsona Mandely, se stal nejoblíbenějším v dějinách twitteru.

V Charlottesvillu vyšli v sobotu do ulic zastánci rasismu a neonacisté, aby protestovali kvůli soše konfederačního generála Roberta Leea v městském parku. Na akci ale přišli také jejich odpůrci a střet skončil smrtí jedné ženy a zraněním 19 lidí.

Reklama

 

Prezident Donald Trump za původce násilí označil obě strany, za což si v USA vysloužil ostrou kritiku. Reagoval na události také s časovým odstupem. Podle amerických novinářů Trump v úterý poskytl podporu nacionalistickým skupinám a zcela jistě vystupňoval rasistické napětí a strach.

 

Obama hned 12. srpna tweetoval Mandelova slova z knihy Dlouhá cesta za svobodu: "Nikdo se nenarodil s nenávistí vůči jiné osobě kvůli barvě její pleti, jejímu původu nebo víře. Lidé se nenávisti musejí naučit a jestliže se mohou naučit nenávidět, pak se mohou naučit také milovat, neboť láska do lidského srdce přichází přirozeněji než její protiklad."

 

 

 

Vzkaz je rozdělen do tří částí, přičemž tu první tvoří fotografie zachycující Obamu u okna s dětmi. Příspěvek nasbíral více než 3 miliony "lajků", což je dosavadní rekord, a sdílelo ho více než 1,2 milionu lidí. To jej ve sdílení tweetů řadí na páté místo.

epa tn.cz / ČTK
Reklama