Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.12. 2017 08:10
napětí

Obavy po testu rakety KLDR sílí, Havaj oprášil poplašné sirény

Havajský poplašný systém
Zdroj: ČTK

Nedávný test balistické rakety, která podle severokorejského režimu může zasáhnout kdekoliv v USA, zvýšil napětí mezi oběma zeměmi. Na Havaji v reakci na test budou opět měsíčně testovat poplašné sirény před nukleární hrozbou. Ty zazněly poprvé od konce studené války.

KLDR v úterý odpálila balistickou střelu, podle pentagonu šlo o raketu mezikontinentálního doletu, která by měla být schopná zasáhnout i města jako Washington. V reakci na test na Havaji podle BBC opět zavedli testování poplašných sirén před nukleární hrozbou.

 

Ty by měly nově znít každý první pracovní den v měsíci. Od testování tohoto poplašného signálu se upustilo s koncem studené války, uvádí BBC.

 

Na Havaji se dosud pravidelně testoval systém proti přírodnímu nebezpečí, jakým jsou například vlny tsunami, signál varující před útokem je ale jiný.

 

"Je kriticky důležité, aby veřejnost rozuměla, jaký je mezi jednotlivými tóny rozdíl," vysvětlil Vern Miyagi, ředitel agentury spravující havajský poplašný systém portálu Star-adviser.

 

 

Balistická raketa vystřelená z KLDR by podle BBC zasáhla Havaj do dvaceti minut.
 

klma TN.cz
Reklama