Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 29. 12. 2014
Falešné slevy

Obchodníci zneužívají povánoční slevy! Pozor na jejich TRIKY!

Slevy
Zdroj: Mediafax

Povánoční výprodeje jsou lákadlem, které nahrne do obchodů mnoho zákazníků. Někteří obchodníci však zneužívají jejich důvěřivosti. Zboží totiž vůbec nemusí být zlevněné! Tohle jsou jejich nejčastější triky.

Někteří obchodníci zneužívají povánočních výprodejů a klamou zákazníky. Lákají například na falešné slevy, kdy ve skutečnosti zboží vůbec nezlevní. Jiní účelově krátkodobě zboží zdraží a po následném snížení jeho ceny na původní hladinu vydávají rozdíl v cenách za slevu. Uvedla to dnes spotřebitelská organizace dTest, vydavatel stejnojmenného časopisu.

 
 
"Že je v určitém obchodě o 50 procent zlevněno ještě neznamená, že ho za ´zlevněnou´ cenu nekoupíte jinde zcela běžně," uvedl vedoucí právního oddělení dTestu Lukáš Zelený. Každá prodejní akce je podle něj marketingovým tahem. Vždy je třeba si dávat pozor, i když nemusí jít ze strany obchodníka přímo o klamavé obchodní praktiky, dodal.
 
 
"Těmi mohou být falešné slevy, kdy prodejce cenu výrobku vlastně vůbec nesníží a slovo ´sleva´ použije jen jako magické zaklínadlo k nalákání nepozorného spotřebitele k nákupu," upozornil Zelený. Za další příklad klamání uvedl dočasné navýšení ceny, která je následně snížena na úroveň před zdražením. Cenový rozdíl je obchodníkem prezentován jako sleva.
 
 
 
Podle Zeleného se spotřebitelé často setkávají také s tvrzením, že na zlevněný sortiment neplatí záruka, případně je omezena."Nic takového není možné, i na zboží zakoupené ve slevě platí zákonná záruka 24 měsíců," podotkl. Jedinou výjimku, na níž se zákonná záruční lhůta nevztahuje, je sleva poskytnutá pro vadu výrobku. "O důvodu takové slevy musí být zákazník při nákupu informován a tato skutečnost by měla být potvrzena i na dokladu o koupi," řekl Zelený.

pet tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

29.12. | 15:06 optimas
32
Jen naprostej debil si myslí, že jsou nějaké ...
30.12. | 20:08 pavel3-zvonicek
-3
ja verim selevam na obchodech deska sem koupil ve datardu televizi puvodni cena ...
30.12. | 20:08 pavel3-zvonicek
-3
Náhlasit nevhodný komentář
ja verim selevam na obchodech deska sem koupil ve datardu televizi puvodni cena 8990 a nova cena 7990 celkem 1000 vydelasem vazne jesli mi neveri tak su prasata
30.12. | 19:58 muelto2
1
Náhlasit nevhodný komentář
Chtel bych upozornit ze Planeo elektro pred Vanocemi take inzerovalo 10% slevou na vsechno. Den pred slevou akci jsem shodou okolnosti porovnaval ceny holicich strojku Braun. V den akce strojek (a urcite vice produktu) byli zdrazeny o par set korun a cena tak byla srovnatelna nebo malinko vetsi nez ...
30.12. | 11:13 Petr Hek
5
Náhlasit nevhodný komentář
No nejde jen o elektro,ale i o potraviny,a nejen po vánocích. Se musím dost často smát při pohledu na slovo ,,sleva,, :)
29.12. | 18:39 Miroslav Matejka
11
Náhlasit nevhodný komentář
metrova televize urcite zn. pred vanoci 8999kc. po vanocich reklama tv. za 8999kc. sleva jak noha
29.12. | 17:58 Martina
7
Náhlasit nevhodný komentář
Nechapu tento clanek, vsichni vedi, jak to funguje. Staci se podivat na vyrobek pres Heureku a hned vidi clovek pravdu :D
29.12. | 16:38 zacotomame
1
Náhlasit nevhodný komentář
Zásadně nenakupuju v obchodech, které uvádějí jakékoli slevy. Kvalitní zboží si svou hodnotu podrží kdykoli v roce a zezonní výkyvy cen jen svědčí o tom, že jeho skutečná hodnota takového výrobku je někde zcela jinde.
29.12. | 16:22 mibis
4
Náhlasit nevhodný komentář
Musím se tomu smát ! To jsem dělal také již někdy v letech kolem 1995...s předstihem jsem zvednul cenu o 150.- a potom jsem nalepil druhou cenovku o 100.- zlevněno a tu původní jsem červeně přeškrtnul !!! Takže nic nového a na ty slevy povánoční zásadně nekoukám !!! Hahaha...
29.12. | 16:18 maxfox
8
Náhlasit nevhodný komentář
Zakázal bych prodávat zboží v jiné gramáži než 5,10,15,20 g a pod. Ty jejich obsahy kelímků 8 g,14 g a podobně jsou matoucí a starší člověk se slabším zrakem je silně v nevýhodě.Je to ne fér vůči spotřebitelům.
29.12. | 15:39 hondarr6
14
Náhlasit nevhodný komentář
Potreboval jsem zarovku,tak jsem zasel do Planea elektra, ze omrknu pritom ten jejich komplet vyprodej 50% slevu. Maji slevu max 50kc na kuse a to neee na vsem. Me bylo jasne ze ta banda prizdisracu to akorat zkousi na lidi,ale byl jsem zvedav cim letos zaboduji. A ono cim dal horsi,tak jen doufam ...
29.12. | 15:06 optimas
32
Náhlasit nevhodný komentář
Jen naprostej debil si myslí, že jsou nějaké povánoční slevy
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme