Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 29. 12. 2014
Falešné slevy

Obchodníci zneužívají povánoční slevy! Pozor na jejich TRIKY!

Slevy
Zdroj: Mediafax

Povánoční výprodeje jsou lákadlem, které nahrne do obchodů mnoho zákazníků. Někteří obchodníci však zneužívají jejich důvěřivosti. Zboží totiž vůbec nemusí být zlevněné! Tohle jsou jejich nejčastější triky.

Někteří obchodníci zneužívají povánočních výprodejů a klamou zákazníky. Lákají například na falešné slevy, kdy ve skutečnosti zboží vůbec nezlevní. Jiní účelově krátkodobě zboží zdraží a po následném snížení jeho ceny na původní hladinu vydávají rozdíl v cenách za slevu. Uvedla to dnes spotřebitelská organizace dTest, vydavatel stejnojmenného časopisu.

 
 
"Že je v určitém obchodě o 50 procent zlevněno ještě neznamená, že ho za ´zlevněnou´ cenu nekoupíte jinde zcela běžně," uvedl vedoucí právního oddělení dTestu Lukáš Zelený. Každá prodejní akce je podle něj marketingovým tahem. Vždy je třeba si dávat pozor, i když nemusí jít ze strany obchodníka přímo o klamavé obchodní praktiky, dodal.
 
 
"Těmi mohou být falešné slevy, kdy prodejce cenu výrobku vlastně vůbec nesníží a slovo ´sleva´ použije jen jako magické zaklínadlo k nalákání nepozorného spotřebitele k nákupu," upozornil Zelený. Za další příklad klamání uvedl dočasné navýšení ceny, která je následně snížena na úroveň před zdražením. Cenový rozdíl je obchodníkem prezentován jako sleva.
 
 
 
Podle Zeleného se spotřebitelé často setkávají také s tvrzením, že na zlevněný sortiment neplatí záruka, případně je omezena."Nic takového není možné, i na zboží zakoupené ve slevě platí zákonná záruka 24 měsíců," podotkl. Jedinou výjimku, na níž se zákonná záruční lhůta nevztahuje, je sleva poskytnutá pro vadu výrobku. "O důvodu takové slevy musí být zákazník při nákupu informován a tato skutečnost by měla být potvrzena i na dokladu o koupi," řekl Zelený.

pet tn.cz / ČTK