Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 13. 6. 2017
máte nadváhu?

Obézních lidí přibývá. Spočítejte si, jak jste na tom! KALKULAČKA

Obezita - 1
Zdroj: Thinkstockphotos
Obézních lidí na celém světě přibývá (ilustrační foto)

Otylých lidí přibývá, a to zejména mezi mladšími ročníky. Nadváhou trpí už přibližně desetina světové populace. V Česku je obézních nebo s nadváhou asi 52 % lidí. Jak jste na tom vy?

Na celém světě přibývá obézních lidí, a to včetně dětí. Upozornila na to nová studie v odborném časopise New England Journal of Medicine. S obezitou je spojeno zvýšené riziko cukrovky a dalších zdravotních potíží.

 

Jestli trpíte nadváhou, si můžete jednoduše spočítat. Odborníci při určování obezity užívají tzv. Body Mass Index (BMI). Ten říká, kolik byste měli při své výšce ideálně vážit.

 

Pokud máte hodnotu BMI menší než 18,5, jste podvyživení. Hodnoty 18,5 - 24,9 jsou v normálu, při hodnotě nad 25 už se jedná o nadváhu. Při 30 už trpíte obezitou. Jak jste na tom vy? Spočítejte si to!

 

KALKULAČKU BMI NAJDETE ZDE

 

Kvůli obezitě umírá čím dál víc lidí

Výzkum se zaměřil na 195 zemí a sledoval změny od roku 1980 do roku 2015. V této době se v 73 státech počet otylých více než zdvojnásobil a rostl i v dalších zemích.

 

Podle vědců šlo před dvěma lety mezi obézní zařadit přes 107 miliónů dětí a 603 miliónů dospělých. Ve skupině mladistvých a mladých dospělých se výskyt nadváhy ztrojnásobil v Číně, Brazílii a Indonésii.

 

 

V roce 2015 souviselo s otylostí celosvětově kolem čtyř miliónů úmrtí. Obezita zvyšuje riziko cukrovky, srdečních chorob, nemocí ledvin i rakoviny. Šířící se nadváha proto podle autorů studie představuje globální zdravotní problém.

 

V Česku trpí obezitou kolem 20 procent žen i mužů, vyplývá z únorových údajů Českého statistického úřadu. Otylost vykazuje zhruba čtvrtina patnáctiletých chlapců a 13 procent stejně starých dívek. Počet dětí s nadváhou se tak za posledních 15 let výrazně zvýšil a její úroveň dosáhla nového maxima. Upozornila na to v květnu zveřejněná zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO).

 

 

Šíření obezity způsobují hlavně nedostatek pohybu a špatné stravovací návyky. Nadváha také podle WHO postihuje častěji děti z chudších rodin. U otylých dětí je vysoká pravděpodobnost, že takovými zůstanou i v dospělosti.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Máte doma tlouštíka? Možná mu jdete špatným příkladem vy sama

Zjistěte svou IDEÁLNÍ VÁHU

Dívku šikanovali kvůli obezitě! Z pláže haterům poslala fotku, která vyžadovala odvahu

mom TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

13.6. | 19:09 allanaldik
17
jezte zdrave kdyz vetsina na to nema.Platy nizke,jen politici,reditele,namestci ...
13.6. | 14:09 frantisek-vocilka
-5
tadi sou fsichni kulturisti blbecci
14.6. | 20:23 jkazatel
2
Náhlasit nevhodný komentář
Dneska jsem byl poprvé půl roce v KFC. A samozřejmě se tam ihned po škole nahrnulo asi 200 školáků. Tak tady je zdroj obezity a nikde jinde. Samá hamburgr, hranolky, už to cpou mámy i dvouletým dětem.
13.6. | 22:13 zacotomame
6
Náhlasit nevhodný komentář
Viděl někdo hubenou cigánku nebo cigána po čtyřicítce? Z čeho ti nezaměstnaní, diskriminovaní chudáci tak kynou?
13.6. | 19:09 allanaldik
17
Náhlasit nevhodný komentář
jezte zdrave kdyz vetsina na to nema.Platy nizke,jen politici,reditele,namestci a tunelari se maj jak prasata v zite a podivejte se jak vypadaj.Jsou to tluste becky a setri vsude a v jidelne senatu, svickova za 30kc.pivo za 10kc.chlebicek za 5kc.tak se nazerou a pak se v praci vyspi a jdou domu.
13.6. | 19:09 allanaldik
14
Náhlasit nevhodný komentář
Tady Je videt co vlastne za penize mnoho lidi muze koupit. vetsina jidla je obarveny drahy tuk. Dobre jidlo treba losos je tak drahe ze 90%obyvatel ho vlastne nikdy nejedla a da se pokracovat. kureci napichane vodou, platite 40% vody.zelenina je draha o ovoci nemluve a ted maslo??? v CR drahe.-
13.6. | 18:41 leonisis
12
Náhlasit nevhodný komentář
Romove maji hodne penez,kdyz jsou socialni davky tak jdou nakoupit plne kose a nechaji se odvezt taxikem.
13.6. | 14:28 rexrothak
11
Náhlasit nevhodný komentář
Nepotřebuji si nic počítat.Máme váhu s nosností 130kg a zatím se mi ji nepodařilo přetočit.
13.6. | 14:09 frantisek-vocilka
-5
Náhlasit nevhodný komentář
tadi sou fsichni kulturisti blbecci
13.6. | 14:08 jsemrenca
14
Náhlasit nevhodný komentář
Ono je to těžký, někdo může sežrat cokoliv a je štíhlý, někdo skoro nejí a stejně mu to je houby platný. Každopádně si myslím že je důležitější kdo má co v hlavě, než jestli má kilo navíc.
13.6. | 13:59 sronin
11
Náhlasit nevhodný komentář
BMI je totální kravina .... stačí trochu cvičit, mít vyvinuté svaly a hodnoty BMI ukazují na silnou obezitu ... Navíc ... pokud bych při své výšce měl splnit "normu", vypadal bych jak nějaká anorektička ...
13.6. | 13:50 maxfox
4
Náhlasit nevhodný komentář
Takže podle této tabulky by měl 180 cm vysoký muž vážit 65 kg aby byl normální ? Volte Kalouska,ten nás vyhladoví !!!