Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 31.12. 2017 20:52
"Jarní" silvestr

Obleva zaskočila (nejen) lyžaře, teploty překročily 14 stupňů!

Zdroj: TV Nova

Turisty a lyžaře v horských střediscích zaskočila výrazná obleva. Některé areály přitom ještě včera hlásily absolutní rekordy v návštěvnosti, dnes ale pršelo i ve vyšších polohách Krkonoš a teploty se vyšplhaly nad nulu.

Tohle byla dnešní realita - u lanovek lyžaři žádnou frontu nečekali a na sjezdovkách toho najezdili několikanásobně víc než než včera. Pokud tedy překonali to, že sníh je mokrý, teploty nad nulou a ještě prší.

 

V Říčkách v Orlických horách byly tři nad nulou, sjezdovky halila hustá mlha a mrholilo. Na druhou stranu ti, kteří na poslední lyžování v roce 2017 vyrazili, byli spokojení.

 

Na druhém konci republiky, na šumavském Špičáku, bylo přece jen příjemněji, zpoza mraků dokonce chvílemi vysvitlo sluníčko a tak teploty kolem šesti nad nulou vlastně ani nevadily.

 

Přesto všechno byla návštěvnost dnes podprůměrná. Přitom po Vánocích například Špindl nebo Dolní Morava praskaly ve švech. V Janských Lázních a v Peci pod Sněžkou žije dohromady 1300 obyvatel, v pátek tu bylo 15 tisíc lyžařů.

 

 

O tom, jak teplý letošní Silvestr je, svědčí i data z měřících stanic Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Absolutní rekord 16,3 stupně z roku 1935 sice odolal, přesto teploty na osmi stanicích překročily třináctku.


Nejtepleji bylo v Dyjákovicích na Znojemsku - 14,2 °C. "Rok 2017 se tak přidá k trojici let 1978, 1935 a 1925 - pouze v těchto letech bylo od roku 1900 naměřeno na Silvestra přes 14 °C," uvedl ČHMÚ.

pez, Filip Pultar TN.cz