Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 23. 1. 2018
možná ho najdete

Oblohou v Čechách proletěl jasný meteorit, kousky dopadly i na zem!

Bolid
Zdroj: Astronomický ústav SAV
Nad jihozápadními Čechami proletěl bolid, vidět byl především ze středních a jižních Čech

Nevšední podívaná se naskytla ve čtvrtek večer lidem ve středních a jižních Čechách. Oblohou totiž proletěl velmi jasný meteor - tzv. bolid. A podle astronomů mohly jeho úlomky dopadnout i na zem!

Do zemské atmosféry vstoupil meteoroid těžký asi 3 kilogramy krátce před půl osmou večer. Začal svítit ve výšce 87,6 kilometrů severně od Týnce nad Sázavou. Svítit přestal až relativně nízko, ve výšce asi 26 kilometrů jižně od Milevska. Pohyboval se rychlostí 20 km/s a vzdálenost k zemskému povrchu urazil za bezmála 5 sekund.

 

Jeho jasnost byla srovnatelná se svitem Měsíce. Prakticky celou svou hmotnost během letu spotřeboval, podle astronomů ale pravděpodobně 1-2 menší meteority o hmotnosti zhruba 100 gramů a několik výrazně menších mohly dopadnout na zemský povrch.

 

Bolid
Zdroj: Astronomický ústav SAV Nad jihozápadními Čechami proletěl bolid, vidět byl především ze středních a jižních Čech

 

Kvůli rychle se měnícímu počasí bohužel není možné říct, kam přesně meteority dopadly. Ty větší by se však mohly nacházet asi 2-3 kilometry východně od Bechyně, tedy mezi Bechyní a Sudoměřicemi u Bechyně. "Systematické hledání v tomto případě ztrácí smysl, nicméně náhodný nález, který by se mohl týkat především obyvatelů v dané oblasti, není vyloučen," upozorňuje Astronomický ústav Akademie věd ČR.

 

 

Unikátní je tento úkaz v tom, že se ho podařilo astronomům velmi dobře zaznamenat přístroji. Jedná se o tzv. bolidové stanice, které jsou určeny pro komplexní sledování přeletů jasných meteorů. A právě tento bolid se podařilo vyfotit kamerami na stanicích v Ondřejově, Kocelovicích a v Kunžaku.

mom TN.cz
Reklama