Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.5. 2017 06:54
česká pobočka

Obří čínská banka míří do Česka. Rusnok jí předal licenci

ICBC
Zdroj: Profimedia
ICBC

Guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok v Pekingu předal čínské bance ICBC (Industrial and Commercial Bank of China) licenci na zřízení pobočky v České republice. ICBC je jednou z největších bank světa. Licenci jí ČNB udělila v nedávné době.

Předání licence se událo na česko-čínském fóru o finanční a obchodní spolupráci, kterého se zúčastnil prezident Miloš Zeman.

 

Vyjednávání o vstupu ICBC do České republiky začala v roce 2016. O licenci banka požádala v polovině loňského roku. Podle Rusnoka byla posuzována necelý rok. Jednání označil guvernér za náročná kvůli tomu, že jde o první přímou pobočku prvního stupně založenou mateřskou bankou mimo Evropskou unii. Zřízení pobočky banka chystá na poslední čtvrtletí letošního roku.

 

ICBC už dřív založila investiční fond, který by měl v návaznosti na čínský strategický projekt nové Hedvábné stezky financovat infrastrukturní projekty ve východní Evropě. Fond sídlí v Mnichově. Částkou kolem 200 milionů eur by do ní měly přispět i české společnosti PPF a J&T.

 

 

Z čínských bank otevřela v Česku svoji pobočku předloni Bank of China, podle loňských informací serveru E15 se do Česka chystá vstoupit také šanghajská Bank of Communications (BoCom).

 

Zeman na fóru, které se koná v budově ICBC, řekl, že si váží toho, že může být na území největší banky světa. "Dovedu si představit obrovské úsilí, které jste museli vynaložit," řekl český prezident s odkazem na velikost banky.

 

Zeman dále řekl, že se vztahy mezi ČR a Čínou výrazně zlepšily, a to i díky "osobnímu přátelství obou prezidentů". Připomněl svou páteční schůzku s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Řekl, že čínskému protějšku předal dopis s 22 projekty. Si podle něj předal instrukce svým podřízeným institucím, aby se zahájením projektů zabývaly.

 

Český prezident doufá, že díky vstupu ICBC do Česka se podaří v bankovnictví vytvořit něco podobného jako v oblasti aerolinií, kde se připravuje zřízení čtvrté linky mezi Čínou a Českou republikou.

tn.cz / ČTK / gar
Reklama