Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.6. 2017 10:59
Turisté v ohrožení

Obří požár v Chorvatsku: S ohněm na Makarské bojují stovky hasičů!

Zdroj: Enex

V horách nad chorvatským letoviskem Podgora u Makarské vypukl rozsáhlý požár. S ohněm v oblasti oblíbené u českých turistů bojují dvě stovky hasičů, informoval server Večernji list (VL). Podgora je oblíbeným střediskem mimo jiné českých turistů.

Podle informací VL spálil oheň borový les i nižší podrost na výměře zhruba 250 hektarů v přírodním parku Biokovo. Hasičům se ale už podařilo zastavit šíření požáru ve směru k obcím Podgora a Tučepi.

 

Místním ani turistům podle VL nebezpečí nehrozí, hosté jednoho z evakuovaných hotelů se už mohli vrátit zpět. Český konzul ve Splitu Juraj Varga uvedl, že se na něj v souvislosti s požárem žádný český občan o pomoc neobrátil. Nebezpečí obydleným oblastem ani podle něj nyní nehrozí.

 

16

GALERIE: Rozsáhlý lesní požár u Podgory na Makarské

Zdroj: facebook/hasiči DVD Baška Voda

Rozsáhlý lesní požár v Chorvatsku - 3

Hodnocení:

 

"V tuto chvíli zjišťujeme, které cestovní kanceláře v té lokalitě mají své klienty a jak na situaci budou reagovat," řekl Papež ČTK. Potíže podle něj budou mít spíš Češi, kteří jsou v oblasti po vlastní ose, celkem jich může být až několik set.

 

 

 

"O evakuovaných českých občanech nevím," řekl ČTK český konzul ve Splitu Juraj Varga. V Podgoře podle něj ale byly kvůli požáru některé domy vyklizeny. "Od včerejška od noci tam není elektrická energie," uvedl. "Ale žádný z Čechů se nám neozval, že by něco potřeboval," dodal Varga.

 

 

Na místě podle něj hoří hustý les a olivovníky, do samotné Podgory se oheň nedostal. "Bylo to blízko, ale hasiči to ubránili, takže momentálně hoří les a směřuje to do národního parku Biokovo," řekl konzul. Vývoj situace se podle něj nedá předpovídat, momentálně ale obydleným oblastem nebezpečí nehrozí.

 

 

Požár vypukl kolem druhé hodiny ranní. Kromě dvou stovek hasičů se na hasebních pracích podílela také tři letadla. Kvůli silnému větru se ale po čase musela vrátit na základnu. Uzavřená pro dopravu zůstává silnice 512 mezi Makarskou a Vrgoracem. Pobřežní dálnice D8 je podle médií průjezdná.


Na reportáž TV Nova o požárech v Chorvatsku a Portugalsku se můžete podívat zde:

 

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

FOTO OD ČTENÁŘE: Manželka ztuhla zděšením, děti ječely hrůzou. Chorvatská dálnice se změnila v peklo

epa tn.cz / ČTK