Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.6. 2017 13:24
Ministerstvo dopravy

Obří tendr na mýtné: Zakázka má hodnotu 29 miliard korun!

Zdroj: TV Nova

Ministerstvo dopravy vypsalo tendr na nového správce mýtného systému. Za deset let plánuje za jeho provoz utratit 29 miliard korun. Na dnešním setkání s novináři to řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Uchazeči o účast v tendru budou nyní mít dva měsíce na to, aby se o obří zakázku přihlásili.

Soutěž cenu pravděpodobně sníží, uvedl Ťok. Uvedených 29 miliard korun je odhad maximálních možných nákladů. Cena odráží požadavek vlády na technologicky neutrální řešení. Zájemci mohou využít stávající síť mýtných bran, nebo navrhnout zcela nový systém. Dále je součástí soutěže požadavek na rozšíření silnic první třídy z nynějších 230 na 1140 kilometrů.

 

První kolo výběru bude kvalifikační, zájemci v něm budou muset prokázat, že mají zkušenost s provozem mýtné technologie. S vybranými uchazeči pak bude ministerstvo dále jednat a vybere pět uchazečů, mezi nimiž nakonec rozhodne.


Prostřednictvím mikrovlnných mýtných bran se mýtné v Česku vybírá od roku 2007. Za deset let se na mýtném vybralo 77,5 miliardy korun, loni to bylo 9,89 miliardy korun.


Jednotný celostátní mikrovlnný systém podobně jako v Česku funguje v pásu zemí od Itálie, přes Rakousko, Polsko a Bělorusko. Naopak satelitní systém využívají Německo, Slovensko, Maďarsko a částečně Belgie, která jej kombinuje s mikrovlnou variantou.

tn.cz / ČTK

Diskuze

15.6. | 18:17 Roman Skala
2
Náhlasit nevhodný komentář
Asi bych se snažil vybrat ty love jinak než koupit pokladničku za kilo a naspořit v ní dvacku.
15.6. | 12:23 allanaldik
1
Náhlasit nevhodný komentář
Bude to transparentni tendr, stat bude platit a lobista co vyhraje se bude krent radosti jak ty miliardy preleje na svuj ucet a to bude vse co se za ty prachybude delat. Statu se pak vrati doplatek v dalsich miliardach co vsichni zaplatime.