Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno Předevčírem 14:37

OBSERVATOŘ KLEŤ – NA LOVU ASTEROIDŮ

Zdroj: TV Nova

Hvězdárna Kleť leží ve výšce 1070 metrů nad mořem a je tak nejvýše položenou astronomickou observatoří v České Republice. Čím je Kleť mezi jinými hvězdárnami výjimečná?

Hora Kleť je nejvhodnějším místem pro hvězdárnu široko daleko. Najdete ji mezi Českými Budějovicemi a Českým Krumlovem v krásné a čisté přírodě Chráněné krajinné oblasti Blanský les. Všechna okolní města jsou výškově přes půl kilometru pod Kletí a jejich světelný smog má tedy na pozorování oblohy jen minimální vliv.

Astronomové z Kleti zkoumají naše nejbližší vesmírné okolí - Sluneční soustavu - a v ní se zaměřují na malá tělesa - planetky a komety. Na svém kontě mají od 70. let více než tisíc potvrzených objevů planetek. Tímto počtem patří Kleť do úzké evropské špičky a do světové pětadvacítky. Kromě tisícovky planetek byly na Kleti objeveny i 4 komety.

Hvězdárna
Zdroj: oficiální zdroj

„První planetka zde byla objevena v roce 1977 a nese jméno Mons Naklethi. Jméno planetky navrhuje objevitel a má tak možnost vepsat na oblohu osobnosti historické i současné, města, hory, řeky, pojmy. A tak se ve sluneční soustavě pohybují třeba Jižní Čechy, Lipno, Český Krumlov, Rožmberk, Chelčický, Devětsil, Brianmay, ale i Asterix, Obelix, James Bond či planetka Vepřoknedlozelo,“ vysvětluje ředitelka hvězdárny Jana Tichá, která jako předsedkyně mezinárodní komise pro nomenklaturu malých těles (CSBN) dohlíží na korektní pojmenovávání planetek.

Jihočeská Hvězdárna Kleť slouží jako „kosmická hlídka“, tj. jedna z observatoří celosvětové sítě sledující pohyb asteroidů, které se přibližují k Zemi a mohou naši civilizaci ohrozit potenciální srážkou. Pomocí měření přesných poloh objektů na obloze přispívají kleťští astronomové k výpočtům eventuálních srážek.
V současné době na tomto úkolu úzce spolupracují s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Při těchto pozorováních pak občas objeví i dosud neznámé planetky.
Hvězdárna
Zdroj: oficiální zdroj

Ke sledování blízkozemních asteroidů se na Kleti používá nejmodernější a druhý největší český dalekohled - teleskop KLENOT o průměru hlavního zrcadla 106 cm. Nachází se zde i vůbec největší čočkový dalekohled neboli refraktor v Čechách o průměru objektivu 30 cm a ohniskové délce 4,5 m.

Observatoř Kleť zve během letní turistické sezóny zveme na veřejné exkurze. „Návštěvníci se u nás podívají do velké hvězdářské kopule, spatří velký zrcadlový dalekohled a největší čočkový dalekohled v ČR. Tímto přístrojem ukazujeme návštěvníkům Slunce se slunečními skvrnami. Na to však potřebujeme jasnou oblohu a tedy dobré počasí. Uvnitř kopule je také připravena výstava astronomických snímků planetek a komet, takže do vesmíru nahlédnete i při nepříznivém počasí.“ dodává Jana Tichá.

Na letošní „ASTROLÉTO NA KLETI“ je pro návštěvníky připravena tematická expozice věnovaná metodám měření a vážení vzdálených kosmických těles. Jak na dálku poznat, kolik váží planety, hvězdy, komety? Jak můžeme měřit v naší Sluneční soustavě, naší Galaxii, či jak zjistit vzdálenosti jiných hvězdných ostrovů? Další atrakcí je exponát „Kosmické váhy“.
Hvězdárna
Zdroj: oficiální zdroj

„Postavíte-li se u nás na Kosmickou váhu, ukáže vám, kolik kilogramů byste vážili na různých tělesech Sluneční soustavy od Slunce po Neptun,“ říká Miloš Tichý, astronom a vedoucí Observatoře Kleť, objevitel komety 196P/Tichý.

Observatoř Kleť má letos otevřeno celý červenec a srpen denně kromě pondělků. Jednotlivé prohlídky začínají vždy v 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30 a 15:30 hodin. Podrobnosti najdete na webových stránkách observatoře Kleť.

Nejlepší přístup na vrchol Kleti je pěšky či na kole po značených turistických a cyklo-turistických cestách od Českého Krumlova, Zlaté Koruny, Červeného Dvora či Holubova, případně sedačkovou lanovkou z Krasetína.
Vydejte se na Kleť za zajímavostmi a tajemstvími vesmíru!

Komerční článek