Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.4. 2017 20:38
zachraňte úrodu

Ochraňte květy stromů i zeleninu před mrazy! RADY ZAHRÁDKÁŘŮ

Zdroj: TV Nova

Čeká nás nechladnější den tohoto týdne, ve středu ráno by teploty mohly klesat až k minus šesti stupňům. A zahrádkáři se hrozí toho, co by mrazy mohly napáchat na právě rozkvetlých ovocných stromech. Existují ale určité triky, jak květy před mrazy ochránit.

Chvíli už to vypadlo, že zima dala definitivní sbohem, už se ale znovu hlásí o slovo. Jenže ovocné stromy během několika teplých dní začaly kvést a zahrádkáři se teď bojí o úrodu. Květy jsou totiž na zimu velmi citlivé a pokud namrznou, můžete se se sladkými plody rozloučit.

 

Babské rady a zaručené triky

Ochrana ovocných stromků před jarními mrazíky není vůbec jednoduchá a může mnohdy připomínat boj s větrnými mlýny. Stromy obvykle zvládnou teploty pod bodem mrazu, pokud trvají třeba tři hodiny denně, déle trvající mrazy jsou ale problém. Nejkritičtější bývá situace těsně před rozedněním.

 

Mlžení

Jednou z variant, které používaly už naše babičky, je metoda tzv. mlžení. K ochraně květů před mrazem se při ní využívá odpařování vody. Okolo rozkvetlých stromů rozestavíte nádoby s vodou a odpařující se tekutina vytváří mlhu, která si umí se slabším mrazem poradit.

 

Zakuřování

Jinou možností je tzv. zakuřování, kdy pod stromy nahromadíte vlhké větve a rostlinný odpad, dolů potom materiál, který je suchý a dobře hoří, a vše zapálíte. Důležité je, aby se neobjevily plameny, ale pouze se z hromady kouřilo. Hustý dým květy před namrznutím snadno ochrání.

 

 

Vodní postřik

Patrně nejúčinnější z uvedených možností je postřik stromů v období jarních mrazíků. Stačí květy postříkat vodou z rozprašovače, čímž se utvoří účinná vrstvička, která krátkodobě před mrazy ochrání. Existují i speciální chemické přípravky, které se smíchají s vodou a které jsou proti mrazům ještě účinnější. Vytvoří totiž kolem květů obal z ledu, kterým mráz nepronikne.

 

Jak ochránit zeleninu

Mrazy neohrožují jen květy ovocných stromů, ale také venku vysazenou zeleninu - například rajčata, papriky či brambory. Pokud očekáváte teploty kolem jednoho stupně pod nulou, postačí takové rostlinky přikrýt bílou netkanou textilií. Jestliže jsou mrazy větší, použijte vrstev více.

 

Někteří zahrádkáři také radí vytvořit pro jednotlivé rostliny jakýsi improvizovaný skleník z PET lahví. Jednoduše jim odříznete dno a na rostlinky je nasadíte. Co se týče brambor, sazenice do výšky kolem 5 centimetrů můžete přihrnout hlínou.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vypěstoval obří kapustu vážící téměř 40 kg. Jakmile však před soutěží přišel k záhonu, zbyly mu jen oči pro pláč!

Práce na zahrádce: 10 věcí, na které se právě vrhněte!
KROK ZA KROKEM: Pěstování bylinek zvládne každý

GALERIE: To bude úžasná svatba! Novozélanďan vypěstoval kostel ze stromů

mom TN.cz