Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.3. 2016 10:26
uprchlická krize

Pobřežní hlídky zachraňovaly od neděle přes tisíc migrantů z moře

Zdroj: Enex

Řecká pobřežní stráž a hlídkové čluny agentury pro ochranu vnějších hranic Evropské unie Frontex zachránily od neděle v Egejském moři již přes 1272 migrantů. Uprchlíci přeplouvali moře z Turecka na řecké ostrovy. Stovkám dalších běženců se podařilo dosáhnout řeckých břehů na palubě nafukovacích a dřevěných lodí vlastním úsilím.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dorazilo z Turecka do Řecka za poslední dva měsíce již 122.637 nových uprchlíků. V průměru tak do země připluje přes 2000 lidí denně.

 

Kvůli regulaci přebírání běženců makedonskými úřady na makedonsko-řecké hranici se v posledním týdnu na řeckém území nahromadilo přes 27.000 uprchlíků. Atény se obávají, že pokud se situace nezmění, bude v zemi do léta navíc 100.000 až 200.000 lidí. Obce a města, nyní i s intenzivnější spoluprací řecké armády, budují pro uprchlíky stanové tábory a zajišťují pro ně nouzové ubytování zejména v tělocvičnách a dalších halách.

 

Ve středu by proto měla Evropská komise uvolnit zejména pro Řecko nouzovou finanční pomoc, která by mohla dosáhnout půl miliardy eur (13,5 miliardy Kč). Použít se má zejména na ubytování a potraviny pro běžence.

 

 

Komplikovaná je situace na hraničním přechodu Idomeni-Gevgelija na řecko-makedonské hranici, kde se již řadu dní tísní tisíce lidí. Nyní jich tam podle UNHCR je 8500 a kolem 1500 jich spí v divokém tábořišti pod otevřeným nebem. V pondělí se stovky uprchlíků pokusily projít hraničním plotem násilím a dokonce se jim podařilo vyrazit bránu. Makedonské pořádkové síly je ale zahnaly slzným plynem a ohlušujícími granáty.

 

Podle novinářů přítomných na místě přisunula dnes makedonská policie k hranici vodní děla, aby případným incidentům účinněji zabránila. V oblasti budují řecké úřady s armádou tři tábory s plánovanou kapacitou pro 12.500 osob.

 

 

Mezi uprchlíky, kteří ve stanovém městečku na hranicí uvízli, narůstá beznaděj. "Umístila nás sem makedonská policie a Řekové nás nechtějí zpátky," svěřil se agentuře Reuters šestnáctiletý uprchlík z Afghánistánu. "Evropa je na pokraji obrovské humanitární krize, kterou sama vyvolala," uvedl mluvčí UNHCR Adrian Edwards. "Kvůli přítomnosti velkého množství lidí se nedostává jídla, přístřeší, vody i hygienického zázemí. Jak jsme viděli včera, vzrůstá napětí, které podněcuje násilí a hraje do rukou pašeráků lidí," dodal.

 

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v této souvislosti vyzval všechny členské státy EU, aby navýšily možnosti registrace a azylových řízení a rovněž se více podílely na plánu Evropské unie na přesídlení uprchlíků. "Řecko tuto situaci nedokáže zvládnout samo," uvedl Edwards. Jak dodal, z Řecka mělo být přemístěno 66.400 uprchlíků a unijní státy zatím nabídly místa pro 1539 z nich. Jen 325 migrantů ale dosud ze země v rámci programu odjelo.

 

Pětice zemí - Rakousko, Chorvatsko, Makedonie, Slovinsko a Srbsko - se v uplynulých dnech dohodla na posílení hraničních kontrol. Právě jejich rozhodnutí způsobilo, že se migranti začali hromadit v Řecku. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun dnes uvedl, že omezení na hranicích, která mají zastavit příliv migrantů, "nejsou v souladu s mezinárodním právem ani základní lidskou slušností". Jak dodal, omezení na takzvané balkánské trase ho znepokojují.

 

 

Hlavní řecká odborová organizace pracovníků médií dnes odsoudila rozhodnutí vlády zakázat novinářům přístup do všech registračních center a táborů pro migranty. Panhelénská federace svazů redakčních pracovníků (POESY) vyzvala kabinet premiéra Alexise Tsiprase, aby tento zákaz "okamžitě zrušil". Ve svém prohlášení uvedla, že není možné omezovat základní práva a že informování o migrační krizi by mělo zahrnovat i referování o podmínkách v centrech pro migranty. Vláda tvrdí, že novinářům zakázala přístup kvůli přeplněnosti zařízení pro uprchlíky.
 

ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

2.3. | 08:44 starman1
47
jak - zachraňovaly migranty !? To jim ještě pomáhají na cestě do Řecka ? Mají ...
3.3. | 19:00 viam
0
V Turecku i Řecku je bezpečno, obě země mají moře ........ imigranti si můžou ...
3.3. | 19:00 viam
0
Náhlasit nevhodný komentář
V Turecku i Řecku je bezpečno, obě země mají moře ........ imigranti si můžou chytit něco na zub. Zapojit se do pracovního procesu. Nečekat s nataženou rukou, co mi tam spadne. Svých žebráků i rumunských máme dost.
3.3. | 09:18 kacipavel
3
Náhlasit nevhodný komentář
Řecká pobřežní stráž a hlídkové čluny ..mají hlídat a posílat čmoudy zpět ..neuposlechnete výzvy ..rozstřílet jim ty kocábky ..a ne je zachraňovat ..a tahat do Evropy !!! Pro Řecko a Itálii je to dobrý byznys a EU + Brusel jim za to ještě platí !!! Tak ať si je tam nechají !!
2.3. | 20:17 karl-z-bahnhofu
5
Náhlasit nevhodný komentář
Ty hlídky by měly být postaveny před polní soud !
2.3. | 20:10 overal
4
Náhlasit nevhodný komentář
Začněte konečně běžence vracet do Turecka a ta černá můra ihned skončí! Nasednout na člun, nesmí znamenat jistotu dostat se do Řecka!!!!!
2.3. | 19:43 viam
4
Náhlasit nevhodný komentář
Ehm ........ v pondělí mělo Řečko začít s deportací migrantů do Turecka. Je středa a nikde žádná zpráva o tom, kolik a kdy jich už deportovali. Řeči a plané sliby ještě nic nevyřešily, že, "slavná" EU, EK, OSN ... ???
2.3. | 17:48 Lenka Svachova
7
Náhlasit nevhodný komentář
Proč je Řecko nevrací do Turecka?Mají žádat o azyl v první bezpečné zemi a Turecko je bezpečná země.Konečně už vymámilo na unii dost peněz výměnou za nic.A pokud je vracet nechtějí,fajn.Ať si je nechají a nevnucují je Makedonii a dalším,kterým by navíc hrozilo,že jim je další země na trase vrátí.
2.3. | 16:51 Roman Nemergut
4
Náhlasit nevhodný komentář
Když jsou pobřežní hlídky tupci, tak ať zachraňujou. Ale ať si je tam nechaj!!!
2.3. | 16:11 viam
8
Náhlasit nevhodný komentář
Nemusejí je zachraňovat, v Turecko je bezpečno. Jejich volba vyhlídkové jízdy na gumovém člunu.
2.3. | 15:03 homer00
8
Náhlasit nevhodný komentář
proč je zachranujou je to jejich volba seděl bych na břehu a koukal se jak se topí jako šváby
2.3. | 14:59 homer00
6
Náhlasit nevhodný komentář
ZMÍSTO ZACHRANOVÁNÍ JE TŘEBA JE ZABÍJET