Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

Dovolená plná zábavy!

Aktualizováno 17.5. 2017 19:17
Nejznámější vězeň

Od vraždy po milost: Připomeňte si případ Kajínek! ČASOVÁ OSA

Jiří Kájinek, Miloš Zeman
Zdroj: TV Nova
Jiří Kajínek se zřejmě díky prezidentské milosti dostane na svobodu

Zřejmě ještě tento týden vyjde Jiří Kajínek z vězení jako svobodný člověk. Prezident Miloš Zeman řekl, že mu udělí milost, až se vrátí z návštěvy Číny. Přečtěte si, jak se celý případ od prvního výstřelu až po milost odvíjel.

Z Jiřího Kajínka udělaly nejznámějšího českého zločince až jeho útěky z vězení. Před tím prvním strávil za mřížemi tři roky a právě při této "vycházce" měl pod plzeňskou věznicí na Borech zastřelit podnikatele Jandu a jeho bodyguarda Juliána Pokoše. Druhý bodyguard Vojtěch Pokoš pokus o vraždu přežil.

 

Soudní proces se táhl, až pět let po dvojnásobné vraždě poslal soud Kajínka za mříže na doživotí. Poté vězeň mnohokrát žádal o obnovu procesu, snažilo se o ni i několik ministrů spravedlnosti, ale vždy neúspěšně. Poslední šancí pro Kajínka tak byla prezidentská milost.

 

Připomeňte si, jak se případ, který i po letech vyvolává u lidí bouřlivé emoce, vyvíjel. Projděte si časovou osu, kterou redakce TN.cz připravila.


1974 až 1990

Jiří Kajínek měl problémy se zákonem už jako 13letý chlapec, dopustil se malých krádeží. Do vězení se poprvé dostal v roce 1982 za vloupání do několika chat. O tři roky později byl znovu odsouzen - za bytové krádeže, nedovolené ozbrojování a útok na veřejného činitele. Při zatýkání zranil tři policisty.

 

 

rok 1990

V únoru roku 1990 Kajínek požádal o prominutí zbytku trestu, kterému soud vyhověl. Za mříže se ale vrátil ještě téhož roku. Za loupežné přepadení policistů se zbraní v ruce a krádež jejich auta byl odsouzen k 11 letům vězení.

 

K poměrně vysokému trestu pomohly především posudky znalců z oboru psychiatrie a psychologie. Odborníci vyhodnotili, že je Kajínek extrémně nebezpečný a nápravy není schopen.


Co předcházelo vraždám, za které byl Kajínek odsouzen? A jaké pochybnosti přetrvávají? Čtěte na následující stránce:

 

 

epa TN.cz