Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.9. 2017 20:48
Velké setkání

Odbory: Zvyšte mzdy ve firmách o 8 až 10 procent, nebo bude stávka

Zdroj: TV Nova

Odbory budou ve firmách požadovat pro příští rok růst mezd o osm až deset procent. V Praze na odborářském shromáždění před zahájením kolektivního vyjednávání to dnes řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Anketa

Měl by stát donutit soukromé firmy, aby zaměstnancům zvedly platy?

Hlasovalo 9745 lidí.
Zaměstnavatelé skokové přidávání odmítají. Poukazují na to, že se výdělky zvedají. Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák označil jednání odborářů za "předvolební nátlak".

 

"Jsme si vědomi, v jaké situaci se nacházíme. Jsme hrdí zaměstnanci. Není naším cílem firmy likvidovat. Zjistíme si, jak se firmě daří, kolik odvádí na budoucnost, kolik dává matce," uvedl Středula. Dodal, že ekonomika roste a nezaměstnanost je nízká.

 

Průměrná mzda v soukromém sektoru v posledních letech rostla méně než průměrný plat. Stát tak svým zaměstnancům přidával v průměru víc než firmy svým lidem. Od roku 2011 do konce loňska si podle údajů informačního systému o průměrném výdělku pracovník v privátním sektoru polepšil průměrně o 3200 korun hrubého, ve veřejné sféře o 5800 korun. Průměrný plat loni činil 29.501 korun, průměrná mzda 28.969 korun.

 Zástupci zaměstnavatelů jsou proti skokovému zvyšování. "Volání odborových předáků po skokovém navyšování mezd zásadně odmítáme. Zvlášť v době, kdy u nás mzdy rostou a situace na trhu práce i ekonomický růst jejich navyšování podporuje, toto jednání vnímám jako předvolební nátlak," uvedl Hanák.

 

Dodal, že zaměstnavatelé odpovídají za konkurenceschopnost firmy, podle ní rozhodují o investicích, modernizaci, školení. Při kolektivním vyjednávání se řeší také benefity a firemní investice.

 

Odbory uvádějí, že bez jejich tlaku by zaměstnavatelé dobrovolně pracovníkům nepřidávali. Středula řekl, že pokud si zaměstnanci budou chtít vymoci zvýšení výdělků stávkovou pohotovostí či stávkou, odborová centrála je podpoří.
 

ČTK, pez, Šimon Pilek TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

14.9. | 13:47 Tomáš Jordan
11
Však proč ne. Je to správné. A musím se smát, jak se aktivisti bránili Amazonu, ...
14.9. | 14:58 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Copak, odbory si koledují o urychlení čtvrté průmyslové revoluce?
17.9. | 07:24 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
16.9. | 11:37 novus: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, dokážeš chápat, to je to KDYŽ ho připravuje? Ala ona ho již D´AVNO nepřipravuje, primitivní nevzdělanej gerontskej čůůůůůůůůráku. Trousile, čůůůůůůůráku, Trousile, čůůůůůůůráku, Trousile, čůůůůůůůráku
16.9. | 11:37 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
Drzko, nepodsouvam, vzdyt sam pises v 17.13 ze ho pripravuje a dava pod celofan....ty, to budou nasledky Urologickyho amoku co stebou clouma!!
15.9. | 20:46 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
15.9. | 17:46 novus: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, už zase PODSOUVÁŠ? Vždyť si ho kupuje, Schartau nebo Hamé, může si dokonce vybrat, primitivní nevzdělanej gerontskej čůůůůůůůůráku. Trousile, čůůůůůůůráku, Trousile, čůůůůůůůráku, Trousile, čůůůůůůůráku
15.9. | 17:46 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
DRzko, a proc si "JAM" maminka nekoupi?? NEnapada me nic jineho jak zvolat: Proletari vsech zemi spojte se a dodelejte to, co vasi otcove zacali! Driv nez bude pozde!!
15.9. | 17:13 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
15.9. | 14:24 novus: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, a jen tak mimochodem, když moje maminka připravuje džem, tak ho dává do skleničky pod celofán, primitivní nevzdělanej gerontskej čůůůůůůůůráku. Trousile, čůůůůůůůráku, Trousile, čůůůůůůůráku, Trousile, čůůůůůůůráku
15.9. | 17:12 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
15.9. | 14:24 novus: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, zase vlastňáček? Ty máš nějaké citrusové stromy? Marmeládou se můžou nazývat pouze výrobky z citrusových plodů, primitivní nevzdělanej gerontskej čůůůůůůůůráku. Trousile, čůůůůůůůráku, Trousile, čůůůůůůůráku, Trousile, čůůůůůůůráku
15.9. | 14:24 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
DRzko, jsi politovanihodny tvor..Radsi budes zrat chemicky marmelady nez vynikajici domaci, z vlastnich surovin udelanou?? Copak nestaci ze si musite delat doma Maslo?? Kazdej kravu doma nema,,i ta tvoje ma doma jen vola!! DIvnej svet je dnes v Cesku.
15.9. | 10:18 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
15.9. | 10:12 novus: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, proč by se zavařovalo, když je všeho v obchodě dostatek, primitivní nevzdělanej gerontskej čůůůůůůůůráku? Trousile, čůůůůůůůráku, Trousile, čůůůůůůůráku, Trousile, čůůůůůůůráku
15.9. | 10:12 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
DNes se v CEsku nezavaruje? Tenhle "Komunistickej prezitek" uz ste zakazali? Drzko,,ja te varuju!! Bez se lecit! Srovnavat "Stredovek" a dobou "Kapitalistickeho blahobytu" to uz si troufaji opravdu jen zoufali jedinci...Vytahni Drzku ze zeme, budes cumet!!
15.9. | 09:57 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
15.9. | 09:43 novus: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, tebe může omluvit pouze tvoje stařecká demence. Samozřejmě, že Přemet prkenná podlaha učil lidi, jak sí doma vyrabet zakladni zivotni pozivatiny. Třeba zavařování, dokonce i v době, kdy nebyly zavařovací víčka nebo hlavy na uzavírání