Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 4. 9. 2016
Skryté nebezpečí

Počítač je pro děti jako heroin! Při abstinenci mají podobné příznaky!

Dítě u počítače
Zdroj: Thinkstockphotos

Koukání do monitorů počítače, tabletu nebo chytrého telefonu vyvolává u malých dětí obdobnou reakci mozku jako braní drog nebo sex. S tímto varováním přišli odborníci poté, co stále více dětí si na chytrých zařízeních doslova vypěstovalo závislost.

Nový výzkum ukázal, že obrazovka nabudí mozek malého dítěte obdobně jako drogy. Výzkumník Nicholas Kardaras ve své nové knize uvedl, že obrazovka ovlivňuje čelní lalok stejně, jako dávka kokainu. Bývalý klinický psycholog, který se zaměřoval na odvykací kůry, vysvětlil, že technologie způsobuje nárůst dopaminu, tedy hormonu štěstí, obdobně jako sex.

 

O tom, že obrazovka se k dětskému mozku chová jako droga, mluví i vědci z Kalifornské univerzity, kteří píší o "elektronickém kokainu" nebo čínští výzkumníci, kteří ji zase označují za "digitální heroin", uvedl list Daily Mirror.

 

Doktor Kardaras varuje, že jakmile dítě překročí určitou hranici, vytvoří si na technologii skutečnou závislost. A bez přístupu k počítačům, tabletům a mobilům se děti chovají obdobně jako narkomani s abstinenčními příznaky, tedy jsou v depresích, úzkostlivé a agresivní.

 

"Je jednoduší léčit někoho závislého na heroinu než někoho, kdo je ztracený ve světě videoher nebo závislý na sociálních sítích," píše doktor Kardaras.

 

 

Takto závislé děti potřebují digitální odvykací kůru, tedy trávit čas bez počítačů, bez chytrých telefonů, bez tabletů a u těžkých závisláků také bez televize. Taková odvykací kůra trvá čtyři až šest týdnů, pak se dětský organismus dostatečně zregeneruje.

 

Rada, jak závislosti předejít, je jednoduchá. Místo Minecraftu (populární hra) ať si hrají se stavebnicí, místo iPadů ať čtou knihy a místo vysedávání u televize s nimi choďte do přírody. Kardaras není fanouškem toho, aby se děti učily s elektronikou pracovat od první třídy, jak plánovalo třeba české ministerstvo školství, které chtělo u prvňáčků nahradit učebnice tablety. Podle Kardarase by tablet měly děti mít až od 10 let a předtím by s nimi rodiče měli probrat, kolik času je vhodné před obrazovkou trávit.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Drama v Německu: Heleně Vondráčkové vyšel při kontrole pozitivní test na drogy! Jak to vysvětlila?

DĚSIVÉ DOZNÁNÍ: Herci a jejich oblíbené drogy. 7 hvězd přiznalo, co bere!

vbo TN.cz
Reklama