Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 1. 2. 2017
video Rady a tipy

Odborník radí: Škůdcům se daří v bytech i v zimě. Jak se jich zbavit?

Hmyz a škůdci trápí domácnosti i v zimě. Když se vám do bytu nastěhují například mravenci faraon, snadno je nevyhubíte. Velký problém přináší i myši a štěnice. Odborník promluvil o prevenci a tom, jak se nevítané návštěvy zbavit.

"Jsou určité druhy hmyzu, které jsou v zimě aktivnější. Jeden z těch druhů je mravenec faraon," řekl ve Snídani s Novou deratizátor René Svitavský. Radí, aby si lidé k hubení hmyzu zavolali odborníka. 


Svitavský upozornil, že spreje, kterými se lidé obvykle v bytě snaží zlikvidovat hmyz, jsou dobré na krátkodobé použití. "Když někde uvidíte jednoho, dva mravence, stačí sprej," vysvětlil. Často však pomůže až deratizátor. Pokud je hmyzu hodně, nepomůže jen jedna návštěva. "Záleží, kolik je v domě hmyzu. Někdy se návštěva musí opakovat," dodal deratizátor.

 

Mravenci však nejsou jediným problémem, které se snaží dostat do domovů. Domácnosti trápí i myši, které žijí v kanalizaci a mohou se do domu například toaletou.

 

Prevence proti hmyzu a dalším škůdcům je velmi složitá a musí se vždy zakročit okamžitě. Zábránit škůdcům, aby se k vám dostali, je podle odborníka složité. "V domě se obvykle najde nějaká prasklinka," dodal. Upozornil, že švábovitý hmyz si člověk může přinést domů i z obchodů. "Já jsem je našel i na rohlíku," vysvětlil Svitavský.

 

Štěnice

Velkým problémem jsou i štěnice. Lidé často ani nemusí mít tušení, že spí v posteli se štěnicemi.  Podle odborníka si je často přivezou z dovolených. "Pokud bydlíte v hotelu, kde tento problém byl, můžete si je vzít sebou," vysvětlil deratizátor René Svitavský. U většiny lidí vypadá bodnutí od štěnice jako obyčejný štípanec od komára.

 

 

Štěnice patří mezi ploštice. A skutečně jsou ploché natolik, že jsou schopné se ukrýt i v těch nejmenších škvírkách postele, za obrazy nebo v elektrických zásuvkách. Ve dne spí, v noci pijí krev teplokrevným živočichům.

 

Stačí, abyste si například z dovolené či služební cesty přivezli v kufru jednu jedinou samičku. Ta dokáže naklást až pět vajíček denně, ze kterých se zhruba po týdnu vylíhnou larvy dospívající asi měsíc až dva.

 

S čistotou příbytku to nemá nic společného, štěnice totiž zajímá výhradně lidská krev, respektive krev teplokrevných živočichů, která je pro ně jediným zdrojem potravy.

has TN.cz