Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 4. 12. 2017
Oblíbený benefit

Odbory a ministerstvo se dohodly. Režijní jízdenky všem podraží

České dráhy
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto

Ministerstvo dopravy podepsalo v pondělí memorandum s železničními odboráři. Dohodli se na mírném zdražení cen režijního jízdného. To přestane platit v komerčních vlacích ČD a také ve vlacích, které v budoucnu Dráhy budou provozovat po výběrových řízeních. Tam ale zaměstnancům České dráhy a SŽDC cestování zdarma zřejmě umožní v rámci zaměstnaneckých benefitů.

Cena běžné režijní jízdenky zdraží v příštím roce o 100 korun na 1100. Rodinní příslušníci zaplatí příští rok 1250 korun, doposud platili také 1000 korun. Pro děti zaměstnanců a bývalé zaměstnance v důchodu zdraží režijky na 600 korun.

 

"Jsem rád, že jsme dosáhli dohody, která je důležitá pro sociální smír na železnici. Jednání byla složitá, ale nalezli jsme řešení, ke kterému se hlásí všechny strany. Pokud jde o nastavení cen, náš závazek jsme potvrdili úpravou tarifu, která už je podepsaná a začne platit od 1. ledna. Ceny režijního jízdného stanoví na další dva roky," uvedl náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček.

 

Dohoda upravuje nastavení režijního jízdného pro roky 2018 a 2019. Dohoda obsahuje také rámec, podle kterého by měla být cena režijního jízdného v budoucnu vypočítávána.

 

 

Režijky nebudou platit v komerčních vlacích Českých drah a také na tratích, na kterých by České dráhy jezdily na základě výběrových řízeních vypsaných Ministerstvem dopravy. Právě kvůli povinnosti uznávat režijky vydávané i zaměstnancům dalších společností působících v železniční dopravě, hlavně Správě železniční dopravní cesty, se České dráhy cítily diskriminované při výběrových řízeních na provoz vlaků na jednotlivých linkách, které chce stát postupně více otevírat konkurenci.

 

K jízdě zdarma na těchto tratích a v komerčních vlacích ČD budou zaměstnanci SŽDC a jiných organizací potřebovat kupón, který jim zaměstnavatel od Českých drah koupí. Podle webu zdopravy.cz by měl za každý kupón dopravci zaplatit 700 korun. Benefit zřejmě budou zaměstnanci muset zdanit.

 

Režijní jízdenky v Česku využívá přibližně 110 tisíc lidí.
 

vbo TN.cz