Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 3. 2017
Konečné rozhodnutí

Odchod Britů z EU: Lordové ustoupili a zákon o brexitu prošel

Brexit - Theresa Mayová
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com, Profimedia.cz
Vláda Theresy Mayové může spustit brexit

Britský parlament schválil zákon, který vládě premiérky Theresy Mayové umožní spustit tzv. brexit. Předloha definitivně prošla poté, co Sněmovna lordů odhlasovala, že již nebude trvat na dvou dodatcích, které krátce předtím odmítla Dolní sněmovna. Ministr pro brexit David Davis vzápětí zopakoval, že vláda hodlá rozluku zahájit koncem března.

"Parlament podpořil vládu v jejím odhodlání pokračovat v procesu opouštění EU," uvedl Davis v prohlášení, z nějž citovala agentura Reuters. Dodal, že Británie je nyní "na prahu nejdůležitějších vyjednávání za celou jednu generaci".

 

Lordi původně požadovali, aby parlament schvaloval i konečné dohody země s Bruselem a aby Londýn garantoval práva občanů unie žijících v Británii i po brexitu. Vláda ale obě změny odmítla s tím, že by komplikovaly vyjednávací pozici Londýna.

 

 

Podle labouristické členky Sněmovny lordů Dianne Hayterové bylo jasné, že konzervativní vláda své stanovisko nezmění. Pokoušet se to překonat by podle ní bylo "nesmyslné".

 

Zákon ještě nezačal oficiálně platit, musí jej nejdříve podepsat královna. To se ale podle britského tisku stane velmi brzy, pravděpodobně již v úterý ráno.
 

epa tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

14.3. | 09:51 bogorovnyj
2
Dnešním datem fakticky začíná destrukce EU a to mě hřeje na srci i když ČR je v ...
14.3. | 09:52 bogorovnyj
1
Když se měla výst v PS rozprava o referendu xetrvání v EU, ta zasviněná černá ...
14.3. | 11:48 skeptikus
2
..takový velký, bohatý a významný národ si může dovolit osamostatnění. Nám, jakožto jedné z německých kolonií, suverenita umožněna nikdy nebude..
14.3. | 10:20 bogorovnyj
1
Omyl, kdybychom měli pořádnou poctivou vládu tak v EU můžeme s klidem zůstat protože ta by s náma nenechala vláčet jak z kusem hadru. Jenže s vládou takových čúráků a sráčů co tam sedí teď musíme tím spíš ven.
14.3. | 10:12 Petr Kelenda
2
Česku nepomůže nic. Ani vystoupení z EU! Dokud budou ve vládě stbáci,vlastizrádcí(příznivci kozomrdů),zloději(kalous ušatý)....Chce to první pořádnou svoji vládu,toho se však nikdo z nás nedožije.
14.3. | 09:53 bogorovnyj
1
Mihola, KDUČSL, pamatovat
14.3. | 09:52 bogorovnyj
1
Když se měla výst v PS rozprava o referendu xetrvání v EU, ta zasviněná černá рrԁеl Mihola ji okamžitě zařízl s odůvodněním že k členství v EU není žádná alternativa. NU a uplynulo jen pár měsíců a GB nám teď v praxi předvede že alternativa je a tou je nebytí v EU, jak prosté Watsone, že?
14.3. | 09:51 bogorovnyj
2
Dnešním datem fakticky začíná destrukce EU a to mě hřeje na srci i když ČR je v ní zatím pevně zaseknutá.