Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.7. 2017 21:46
smutná zpráva

Odešel herec Petr Pelzer (†76), zářil v divadle i mnoha filmech

Petr Pelzer a František Němec
Zdroj: Profimedia

Ve věku 76 let nás v noci na středu po dlouhé nemoci opustil člen činoherního souboru Národního divadla v Praze Petr Pelzer. V Národním divadle exceloval v mnoha hrách, například zazářil ve hře Sluha dvou pánů. Hrál také například primáře v Učiteli tance. Smutnou zprávu ČTK oznámil mluvčí Nové scény Tomáš Staněk.

Petr Pelzer byl osobností českého herectví i dabingu. Po studiích na JAMU v Brně působil v celé řadě divadel. Od roku 1994 byl členem činoherního souboru Národního divadla v Praze. Díky svému kultivovanému hlasovému projevu i zajímavé barvě hlasu se uplatnil i v dabingu.

 

Pelzer si během svého působení v Národním divadle zahrál celou řadu rolí, objevil se například v Hilbertově Falkenštejnovi, v Eurípidově Médeie.Vystupval jako Šigalev v Dostojevského Běsech, Poutník a Apoštol Petr v lidových Pašijích, Rimský a Profesor v Bulgakovově Mistrovi a Markétě, Král ve Fischerové Ptáku Ohnivákovi, Ivan v Rutově Olze a ďáblovi, převzal roli Antonia v Shakespearově komedii Mnoho povyku pro nic, uvádí Národní divadlo.

 

Zahrál si také Horstera v Ibsenově Nepříteli lidu, Dr. Shaa v Shakespearově Richardovi III., Potkana v Čaji u pana senátora, Vincentia ve Zkrocení zlé ženy, Nestora v Troilovi a Kressidě, Stojmíra v Radúzovi a Mahuleně, Vítka ve Věci Makropulos, Kavárníka v Nosorožci, Pavla Koženého ve Stroupežnického Našich furiantech, Doktora Lombardiho v Goldoniho Sluhovi dvou pánů a celé řadě dalších her.

 

 

Během svého působení v divadle se také objevil v mnoha filmech a televizních inscenacích. Intenzivně se věnoval práci v rozhlase a dabingu, lidé ho mohou znát zejména díky tomu, že propůjčil svůj hlas Gandalfovi z Pána prstenů.

klma TN.cz

Diskuze

6.7. | 08:02 Jana Kučová
3
Náhlasit nevhodný komentář
Tak je mi zase nostalgicky po člověku herci. Po Františku Řehákovi, další fajnový nenafrněný herec, které jsem poznala v olomouckém divadle. Těch nafrněných se mi zdálo nějak nepoměrně více. Takže velká škoda a upřímnou soustrast rodině.
5.7. | 20:33 noob66
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Hezkej herec je škoda že umřel, nějakým barabiznám je 90 a né a né scípnout..
5.7. | 20:09 pichav
-6
Náhlasit nevhodný komentář
☝ KDYZ ZEMRE HEREC !!!! TAK JE TO JAKO KDYBY UHYNULO TOLIK OVCI !!!! KOLIK ROLI HRAL !!!! JE TO NEJJEDNODUSSI ZE FCI !!!! MATEMATICKYCH !!!! CIM VIC ROLI !!!! TIM VIC ZIVOTU !!!! CHAPETE ??? NAVIC PAN PELZER HRAL VETSINOU INTELIGENTY !!!! A ZADNE OVCE !!!! TAKOVE HERCE MAM RAD ☝
5.7. | 20:02 kammil1203
11
Náhlasit nevhodný komentář
Pan herec a výborný dabér! Čest jeho památce.