Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.2. 2018 22:03
konec letního času?

Odhlasováno! Europoslanci vyzvali ke zrušení letního času

Zdroj: TV Nova

Europoslanci dnes vyzvali Evropskou komisi, aby zrušila střídání letního a zimního času. Na Komisi teď je, jestli se bude případnou změnou směrnice, která střídání času upravuje, zabývat.

Pravidelné střídání letního a zimního času by podle europoslanců mělo být zrušeno. Pro změnu jich dnes hlasovalo 384, 153 bylo proti rušení letního času, 12 se hlasování zdrželo.

Anketa

Jste pro zrušení střídání letního a zimního času?

Hlasovalo 13000 lidí.

 

O výsledcích hlasování informovali na twitteru i čeští europoslanci. "Pro Vás, kteří se mě ptáte, zda jsme dnes odhlasovali zrušení letního času, mám smutnou zprávu. Neodhlasovali. Odhlasovali jsem pouze výzvu Evropské komisi, aby se tím zabývala. Nicméně i to vnímám jako velmi pozitivní signál na dlouhé cestě ke změně," napsala Tomáš Zdechovský.

 

 

"I mým hlasem Evropský parlament právě vyzval Evropskou komisi ke změně směrnice způsobem, aby bylo zrušeno střídání letního a zimního času," dodal další český europoslanec Jiří Pospíšil.

 

Už několik let za zrušení letního času bojuje europoslanec Pavel Svoboda. "Moje rezoluce navrhující zrušení střídání času byla přijata na plénu Evropského parlamentu. Komise by se nyní tímto tématem měla začít vážně zabývat," napsal na twitter. 

 

Zástupci Evropského parlamentu argumentovali především negativními dopady změn času, a to hlavně na lidské zdraví. Náhlá změna rozbíjí vnitřní biorytmus, což může u citlivějších jedinců vyvolat únavu, ospalost a dezorientaci. Na tento problém už dříve upozornila Výzkumná služba Evropského parlamentu, podle které jsou hlavní přínosy přechodu na letní čas (mimo jiné třeba úspory za topení a svícení) minimální.

 

Podle Evropské komise je střídání letního času vhodné z toho důvodu, že se tím podporují volnočasové aktivity občanů během léta, ale i z důvodu zachování harmonizace kalendáře pro řádné fungování vnitřního trhu.

mom TN.cz
Reklama