Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.12. 2017 08:37
Vyšetřování pokračuje

Trosky zřícené lávky v Troji čeká přesun! Začaly padat hlavy

Zřícená lávka v Troji - 4
Zdroj: AKTU.cz

Policie ukončila vyšetřování na místě zřícené lávky mezi Císařským ostrovem a Trojským zámkem v Praze. Trosky budou odstraněny a začít by se mohlo právě už během úterka.

Praha, která je hlavním akcionářem Technické správy komunikací (TSK), požádala o dočasné odvolání šéfa mostařů Jana Zemánka. Pražský radní Petr Dolínek později upřesnil, že o odvolání požádal, nenařídil ho. Ale společnost svému hlavnímu akcionáři vyhověla a Zemánka opravdu odvolala.

 

Město také chce, aby správcovská společnost prověřila a znovu prošla předpisy, které při údržbě a kontrolách mostů používá. Zároveň má TSK zjišťovat, kdo za pád lávky může a projít starší dokumenty z kontrol mostku. 

 

Ruiny zřícené lávky pro pěší už dva dny hyzdí břehy Císařského ostrova a Troji. Vypadá to ale, že začnou rychle mizet. "Kriminalisté ukončili prošetřování v místě události včera v pozdních odpoledních hodinách, kdy místo předali protokolárně správci, tedy Technické správě komunikací," řekl v pondělí policejní mluvčí Tomáš Hulan.

 

 

Během pondělka se začalo jednat o tom, kdo a kdy přesně začne trosky odstraňovat. Začít by se mohlo už v úterý. Klasická demoliční práce to prý ale nebude.

 

"Kvůli spolupráci se soudním znalcem jsme připraveni dílo převézt na určené místo v okolí, kde bude most opět na souši složen vedle sebe tak, aby se mohl znalec podívat na to, co potřebuje," vysvětluje pražský radní Petr Dolínek.

 

Na závěry vyšetřování si bude muset veřejnost nějakou dobu zřejmě počkat. Spekuluje se ale například o tom, že se lávka zřítila kvůli zrezivělým závěsným lanům.

 

Neštěstí se stalo v sobotu mezi 13:16 a 13:18. Na lávce byli v tu dobu čtyři dospělí lidé. To je na víkend výjimečně málo. Dva lidé utrpěli velmi vážná zranění, dva lehčí. Všichni zatím zůstávají v nemocnicích.

pez, Ondřej Špalek TN.cz