Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.5. 2016 22:33
ANKETA Měření rychlosti

Odloží strážníci radary? ODS jim chce zakázat měřit rychlost

Zdroj: TV Nova

Dlouholetý spor o to, zda mají strážníci mít právo měřit rychlost a vybírat za to pokuty, se opět vyostřuje. Některé obce na tom totiž vydělávají a mnoha lidem se to nelíbí. Včetně občanských demokratů, kteří chtějí zákaz této pravomoci ještě tento měsíc prosadit ve Sněmovně. Podporu mají i v nejvyšších patrech policie. Strážníci by také chtěli mít jasno. Neustálá nejistota jim komplikuje práci.

V blízkosti škol, školek, na nebezpečných, ale i velmi absurdních místech. Tam všude teď může řidič dostat pokutu za rychlost od městských strážníků. Někteří politici už dlouho volají po tom, aby strážníci o tuto pravomoc přišli. ODS to teď chce prosadit v novele zákona o obecní policii.

 

"Městská policie byla zřízena za účelem udržování veřejného pořádku a ne, aby měřila rychlost a vybírala peníze do městské pokladny," uvedl pro TV Nova šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

 

"My můžeme měřit pouze na místech, která schválí, popřípadě určí, státní policie. Takže o nějakém zneužívání a vychytávání řidičů na zákeřných místech nemůže být řeč," brání práci městských strážníků ředitel Městské policie Přerov.

 

Obdobný názor jako poslanci ODS má ale i policejní prezident Tomáš Tuhý. "Osobně se domnívám, že samozřejmě měření rychlosti jako takové by měla provádět výhradně Policie České republiky," řekl v rozhovoru na TN.cz policejní prezident Tuhý.

 

Anketa

Měli by mít strážníci pravomoc měřit rychlost a pokutovat řidiče?

Hlasovalo 629 lidí.
Strážnici by už rádi věděli, na čem jsou. Neustálá nejistota jim vadí. Nevědí, jestli mají investovat do nových technologií. Kupříkladu přerovští městští strážníci zvažovali, zda nefunkční radar opravit. Nakonec se ho za několik set tisíc rozhodli zmodernizovat a teď je možné, že  skončí ve skladu.

 

"Radar nebyl rok v provozu. Teď jsme ho nechali za čtvrt milionu opravit a modernizovat a měřit by se mělo začít od druhé poloviny května," řekla TV Nova mluvčí města Přerov Lenka Chalupová.

 

 

V některých městech za měřící techniku utratili desítky milionů. Ale poslanec Stanjura, který má zkušenosti jako někdejší primátor Opavy, v tom nevidí problém. "Pokud některá města nakoupila drahé radary, tak je určitě mohou věnovat státní policii," navrhuje Zbyněk Stanjura.

 

Občanští demokraté chtějí okleštění pravomocí městské policie prosadit ve Sněmovně už teď v květnu.
 

vbo, Dominika Večerková TN.cz
Reklama