Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.8. 2017 13:25
verdikt nejvyššího soudu

Odposlechy v kauze Rath jsou platné. Soudy by se jimi měly řídit

Zdroj: TV Nova

Odposlechy v kauze Rath jsou platné a soudy by se jimi měly řídit. Rozhodl o tom Nejvyšší soud. Za braní úplatků dostal Rath 8 a půl roku vězení. Při odvolání byl ale rozsudek zrušen a soudce požadoval nové projednání případu bez uplatnění odposlechů.

Všechny odposlechy v kauze Davida Ratha jsou podle Nejvyššího soudu zákonné, a měly by tak sloužit jako důkaz. Jediný nedostatek byl podle webu Českého rozhlasu shledán v délce odposlouchávání.

 

Rath dostal před dvěma lety 8,5 roku vězení za přijetí úplatku 16 milionů korun a manipulace se stavebními a nemocničními zakázkami. Když přebíral dalších 7 milionů v krabici od vína, byl přistižen. Později měl dostat ještě dalších 15 milionů.

 

 

Kriminalisté dostihli politika právě díky odposlechům a skrytým mikrofonům. Když se Rath proti rozsudku odvolal, vrchní soud rozsudek zrušil a odposlechy jako důkaz zamítl, protože byly podle něj nezákonné.

 

Proti tomu se postavil ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který podal k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona ve prospěch Ratha. Soud mu v červnu vyhověl, a to i proto, že by ztrátou odposlechů přišla policie i o důkazy, které díky nim získala.  

mom/Jaroslav Brousil TN.cz