Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.10. 2017 07:52
zuřící živel

Kalifornii spalují největší požáry za 80 let. Už tři desítky mrtvých!

Zdroj: TV Nova

Požáry na severu Kalifornie se stále nedaří dostat pod kontrolu. Počet mrtvých už se vyšplhal na 29 a situace v oblasti zůstává nepřehledná. Na místě zasahují tisíce hasičů a úřady stále pohřešují stovky lidí.

Ani 8 tisíc hasičů, 73 helikoptér a 30 hasičských letadel nedokáže zkrotit ohnivé peklo. Proti plamenům bojují hasiči i principem spálené zóny. To je jedna z mála účinných věcí, kterou mohou udělat.

 

"Zakládají malé ohně podel této cesty, až sem hlavní oheň dorazí, už nebude mít, co by spaloval, malé protiohně mu seberou palivo a vytvoří jakýsi nárazník," přiblížil Sean Jerry z kalifornského Úřadu lesnictví a požární ochrany.

 

Boj s nelítostným živlem jde ale jen pomalu. Výrazně pomoct hasičům může jen změna počasí. "Dobrou zprávou je, že vítr, který měl přijít dnes v noci, není tak silný, jak se předpokládalo, může ale dorazit i během dne," uvedl velitel kalifornských hasičů oblasti Napa Barry Biermann.

 

 

Do oblastí, kterými se oheň prohnal se začínají vracet obyvatelé. Mnozí z nich přišli o všechno. "Když jsem se přesvědčila, že se to opravdu stalo, byla jsem zničená. Volal mi otec a řekl, že právě viděl v televizi, jak náš dům hoří," přiblížila Breanna Shaevitz.

 

Plameny dosud zničily přes 3500 budov a spálily oblasti o rozloze 69.000 hektarů.

klma tn.cz / TV Nova