Publikováno 14. 2. 2017
Ručí vlastním majetkem

Okamurovi jde o všechno! Kvůli volbám si půjčil miliony

Tomio Okamura
Zdroj: TN.cz
Tomio Okamura

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura své straně před nadcházejícími sněmovními volbami věří. Na kampaň si hnutí půjčilo 18 milionů korun. Okamura a místopředseda hnutí Radim Fiala ručí za úvěr vlastním majetkem.

Okamurovo hnutí odmítlo vábení Strany práv občanů, se kterou kandidovalo v loňských krajských volbách ve většině krajů v koalici. V úterý se Svoboda a přímá demokracie definitivně rozhodla, že v letošních volbách do Poslanecké sněmovny bude kandidovat jako samostatný politický subjekt.

 

Nevydala se tak třeba cestou, kterou zvolili lidovci a hnutí Starostů a nezávislých. Ti do nadcházejících voleb vstupují v koalici. K proniknutí do Sněmovny jim ale nestačí získat 5 % hlasů, potřebují získat hned 10 %.

 

Alternativou pak bylo kandidovat coby jeden politický subjekt s tím, že by členové druhé strany byli na společné kandidátce. Pak by stačilo jen 5 % hlasů. Okamurova SPD je ale zřejmě přesvědčená, že ve volbách uspěje i sama.

 

Na volební kampaň si hnutí půjčí 18 milionů korun. "Tento úvěr bude základem pro financování volební kampaně ve volbách do Poslanecké sněmovny. Na žádost banky ručí bance za úvěr osobně svým majetkem předseda hnutí Tomio Okamura a místopředseda hnutí Radim Fiala," uvedl v tiskovém prohlášení Tomio Okamura.

 

 

Podle webu iDNES.cz by ale Okamura o majetek přišel jen v případě, když by stát nezaplatil SPD peníze za mandáty získané v krajských volbách. Předseda Svobody a přímé demokracie zároveň vyzval členy a příznivce svého hnutí, aby na volební kampaň také přispěli.

 

Preference hnutí Svoboda a přímá demokracie se v předvolebních průzkumech pohybují okolo 5% hranice nutné ke vstupu do Sněmovny. Strany, které ve volbách získají alespoň 1,5 % hlasů obdrží za každý hlas 100 korun coby příspěvek na úhradu volebních nákladů.

 

 

Pokud strana získá alespoň 3 % hlasů, má nárok na 6 milionů korun ročně coby příspěvek na činnost. Ten se zvyšuje s každou desetinou hlasů o 200 tisíc ročně až do výše 10 milionů, pokud strana překročí 5% hranici. Za každý poslanecký mandát pak strana získá 900 tisíc korun

vbo TN.cz