Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.2. 2017 11:25
soudní rozhodnutí

Okamurovi můžete říkat Pitomio při oprávněné kritice, rozhodl soud

Tomio Okamura
Zdroj: ČTK

Předsedu hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamuru je možné nazývat v oprávněných případech Pitomiem, rozhodl v úterý pražský vrchní soud. Bezdůvodně komolit jeho jméno ale časopis Reflex, který se s poslancem dostal kvůli této přezdívce do křížku, nesmí. Týdeník se nemusí omlouvat ani za to, že na obálce časopisu použil Okamurovu karikaturu klauna.

Spor bývalého šéfa Úsvitu a vydavatelství Reflex skončil u soudu kvůli článku z roku 2013, ve kterém redakce označila Okamuru za klauna jménem Pitomio. Jak upozorňují Lidovky.cz, pro poslance ale incident neskončil zrovna šťastně.

 

Městský soud v Praze už v roce 2015 rozhodl, že vydavatelství se musí za nepřijatelné rozhodnutí omluvit na webu a Reflex nesmí dál Okamuru označovat jako Pitomia, "ledaže takové označení bude projevem oprávněné kritiky“. S tímto rozhodnutím se ale Okamura odmítl smířit a proti rozsudku se odvolal.

 

 

Navíc požadoval po vydavatelství omluvu přímo v časopisu a uhradit soudní náklady ve výši 300 tisíc korun. Vrchní soud v Praze ale v úterý Okamurovo odvolání zamítl a jak upozornil jeho mluvčí Jan Fořt, rozsudek potvrdil v celém rozsahu. I soudní výlohy si musí zaplatit předseda SPD sám.

 

Reflex se Okamurovi už jednou za zkomoleninu jména omluvil - a to v roce 2014, kdy jeho "přezdívku" opět použil jeden z redaktorů. "Omlouváme se panu Tomio Okamurovi, že jsme nerespektovali předběžné opatření soudu a dne 24. 4. 2014 jsme jej v článku s názvem JIŘÍ X. DOLEŽAL: Okamura do Tokia! označili jako Pitomio,“ omluvil se na webu týdeník. Předběžné opatření tehdy na soudu vymohla advokátka Klára Samková, která s Okamurou navázala spolupráci na sklonku roku 2012 při jeho pokusu o kandidaturu na prezidenta. Spolupráce už ale skončila, dodávají Lidovky.cz.

 

lud TN.cz