Publikováno 9. 1. 2019
Třicetiletá tradice

Hendikep je nezastaví! Stovky lyžařů změřily síly v Krkonoších

Zdroj: TV Nova

Už 28 let se u nás mohou duševně i tělesně postižení účastnit speciálních olympiád. Začátkem ledna se pravidelně závodí ve sjezdovém a běžeckém lyžování v Horní Malé Úpě v Krkonoších. Středa byla vyhrazena běžeckým sprintům a také slalomu.

Na startu byly všechny věkové kategorie, od malých dětí až po závodníky blížící se věku seniorskému. Všechny spojuje nadšení, radost a zápal do jejich oblíbeného sportu a také větší či menší hendikep.

I když je radost z výhry samozřejmě veliká, výsledky tu nejsou na prvním místě. Pro některé je úspěchem, že překonají své postižení a zvládnou se dostat do cíle.

Na běžkách na trasách 50 a sto metrů ve středu závodilo více než sto sportovců s největším hendikepem, na sjezdovkách skoro šest desítek. 12 slalomových branek projížděli i pomocí trasérů, většinou trenérů nebo rodičů.

Hnutí speciálních olympiád už má tradici dlouhou skoro 30 let. Hotely a chaty v Horní Malé Úpě v tomto týdnu obsadilo na 300 sportovců, rodičů a organizátorů. A nepotkávají se jen v zimě, další olympiády je čekají například v atletice nebo stolním tenise.