Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.10. 2017 11:26
nepříjemné výročí

Strach z Ophelie roste! Hurikán přijde přesně 30 let po Velké bouři

Hurikán Ophelia nabral velmi netradiční směr k Britským ostrovům, ke kterým by měl dorazit v pondělí večer. Nad střední Evropou se vytvoří anticyklóna, díky které bude v následujících dnech nad celou Evropou stabilní počasí s nadprůměrnými teplotami, potom přijde rapidní změna. Stejná přišla přesně před 30 lety.

Užijte si víkendové grilování, potom přijde hurikán, varují britská média své občany. Nad velkou částí Evropy se v několika následujících dnech vytvoří podle portálu Severe Weather Europe tlaková výše, díky které bude panovat stabilní počasí, teploty by mohly vystoupat až o 8 stupňů nad průměr pro dané období.

 

V pondělí ale přijde změna, nejhůře to odnese západní pobřeží Anglie, kde se očekává vítr o rychlosti až 112 kilometrů v hodině, varuje anglická meteorologická služba.

 

Ophelia udeří na Británii v pondělí, kdy si lidé připomínají 30 let od Velké bouře, což byla také cyklóna z tropické oblasti, která 15. a 16. října 1987 přešla přímo přes ostrovy, velké škody byly hlavně ve Francii, škody hlásilo i Španělsko, Belgie a Norsko.

 

Při velké bouři zemřelo 22 lidí, tisíce lidí skončily bez proudu. Nejsilnější poryv byl zaznamenán v Quimperu, kde vítr dosáhl rychlosti 220 kilometrů v hodině.

 

13

GALERIE: Hurikán Ophelia se blíží k Evropě

Zdroj: noaa.gov

Předpověď postupu hurikánu Ophelia

Hodnocení:

 

Až do poslední chvíle se věřilo, že se hurikán tak daleko nedostane, i když to úplně původní předpovědi předpokládali. Současný model předpokládá, že Ophelia projde těsně podél západního pobřeží Britských ostrovů.

 

 

Hurikán je v současné chvíli stále v Atlantiku a posouvá se rychlostí přibližně 11 kilometrů v hodině. Maximální rychlost větru v hurikánu je ale mnohem vyšší a fouká rychlostí téměř 170 kilometrů v hodině, v nárazech je pak mnohem silnější.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

GALERIE: Děsivá přírodní katastrofa. Australská pláž se propadla do země

Fotky, které berou dech: Přírodní katastrofy, lidská bída, ale i naprosté štěstí
 

klma TN.cz