Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 27. 7. 2017
Dostali nový výběh

Opičí království: V ostravské zoo se narodilo mládě mandrila

Zdroj: Zoo Ostrava

O dalšího člena se rozrostla tlupa mandrilů rýholících v ostravské zoologické zahradě. Ošetřovatelé už vědí, že se narodila malá samička. Tlupa čítá jednoho dominantního samce, dvě samice a šest mláďat. Mandrily chová ostravská zoo od roku 1959. V posledních měsících se dočkali upraveného výběhu.

Mládě mandrila se narodilo 27. června. Její matka už odchovala dvě mláďata, teď ale poprvé přivedla na svět samičku. Mládě zatím saje mateřské mléko a od matky se příliš nevzdaluje. Ta ji po výběhu nosí na břiše.

 

Ošetřovatelé opicím výběh upravili. "Byla zde mimo jiné vybudována nová konstrukce v podobě několika umělých stromů, která nabízí opicím větší možnosti k pohybu i k odpočinku," uvedla mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.

 

Výběh si užívá celá tlupa. "Nová konstrukce se skládá z pěti mohutných umělých stromů vzájemně propojených větvemi a lany, které umožňuje mandrilům pohyb i ve větších výškách a zároveň poskytuje návštěvníkům nevšední pohled na tato impozantní zvířata," doplnila mluvčí zoologické zahrady Nováková.

 

 

Samci mandrilů v dospělosti váží okolo 50 kg, ty největší mohou mít i 50 kg. Samice váží do 15 kg. Samci mají dlouhé špičáky, které dosahují délky špičáků kočkovitých šelem. Zvířata se pohybují po zemi i v korunách stromů, kde obvykle nocují.

 

Mandrilové patří mezi ohrožená zvířata, hlavně kvůli úbytku jejich přirozeného prostředí a lovu pro maso. Vyskytují se v lesích v Kamerunu, Kongu, Rovníkové Guinei či Gabonu.

vbo TN.cz