Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 21. 6. 2016
Ministryně školství

Opravdu ho zruší? Valachová bude v Chrastavě jednat o ústavu

Zdroj: TV Nova

V Chrastavě bude v úterý pořádné horko. Koná se tam totiž mimořádné zastupitelstvo, které má na programu jediný bod. A to místní problémový výchovný ústav. Dorazí také ministryně školství Kateřina Valachová.

Kromě starosty Chrastavy Michaela Canova a zastupitelů města účast potvrdila ministryně školství Kateřina Valachová. Ta dosadila do vedení ústavu Soňu Cpinovou s tím, že v ústavu docházelo k nepřijatelnému zacházení s chovanci, kterým měla být upírána jejich zákonná práva.

 

Nová ředitelka ihned po svém dosazení uvolnila mravy. Podle pedagogů i psychiatrů to vedlo k anarchii a chovanci se nyní odmítají podřídit jakémukoliv řádu. Útěkovost se zvýšila z 30 na 50 % a policie už vyšetřuje jednoho z chovanců kvůli sexuálnímu zneužívání postiženého 13letého chlapce.

 

Ministerstvo chce ústav zrušit a tvrdí, že většina chovanců v chrastavském ústavu být ani nemá a chce je poslat domů s tím, že jde jen o děti se zanedbatelnými problémy. To se hrubě nelíbí soudcům Okresního soudu v Liberci.

 

 

Podle nich zařazení chovance do ústavu předchází dvouměsíční sledování týmem řady odborníků. Dnešní mimořádné zastupitelstvo chce najít řešení problému. Začne v úterý v 17 hodin v jednacím sále chrastavské radnice.

vbo, Ivan Berka TN.cz