Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 4. 3. 2016
zrakové šálení

OPTICKÁ ILUZE: Vytvořte si díru v dlani! Stačí pouze list papíru

Díra v ruce
Zdroj: TN.cz
ilustrační foto

Umíte si bezbolestně vyrobit díru uprostřed dlaně, přes kterou uvidíte skrz? Zapomeňte na všechny ostré nástroje a použijte pouze list papíru. Jde totiž o zajímavý optický klam...

Trik s dírou v dlani je ukázkou, jak si s námi může pohrát náš mozek a naše oči. A dokáže to každý. Pochopitelně bezbolestně a bez kapky krve. Potřebujete jedinou pomůcku - list papíru, velikost A4 bude ideální.

 

Vezměte papír a srolujte ho do dlouhé ruličky jako dětský "dalekohled" - ostatně stejným způsobem ho budete používat. Dlouhou papírovou trubičku přiložte k jednomu oku a podívejte se jí skrz.

 

 

Zatím nic zvláštního - teď ovšem pozvedněte druhou ruku a přibližte ji před volné oko. Vzdálenost by měla být zhruba pět centimetrů. Mějte zároveň otevřené obě oči, ale zrakem se zaměřte spíše na to, co vidíte skrze papírovou trubičku.

 

Zhruba po deseti sekundách by se vám v dlani druhé ruky měla vytvořit přirozená díra, kterou vidíte skrz. Pokud vám to nefunguje, zkuste trubičku přiklonit více k prostředku obličeje, aby se váš zrak zdánlivě překřížil. Pak by se vám postupně měla díra přesunout doprostřed dlaně.

 

 

A jaké je vysvětlení? Má dokonce i odborný název - jmenuje se binokulární rivalita. Jde o to, že když se díváme na svět kolem sebe oběma očima, mozek si vytváří třírozměrné vidění. V tomto případě má ale před sebou každé oko jiný obraz. Kdyby mozek spojil tyto dvě informace dohromady, vytvořil by pouze chaos. Proto raději potlačuje jeden - ten méně dominantní - obraz.

 

Důležité je právě soustředění na pohled trubičkou. Pak mozek výjev viděný tímto okem považuje za dominantní. Informace z druhého oka ale tak úplně nesmaže, jen je potlačí. Mozek pak rychle přepíná mezi oběma obrazy a tento jev pak vytváří iluzi, že máme v ruce díru.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Jste ´machr´ přes optické iluze? Pak musíte vidět tento obrázek, naletěly už tisíce lidí!

HIT INTERNETU: Hledání pandy se vrací. Tentokrát není tak snadné nalézt ji na obrázku!

tn.cz / gar