Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 24. 5. 2016
krutá realita

Ostravsko je třetím nejšpinavějším regionem v Evropě

Zdroj: TV Nova

Světová zdravotnická organizace (WHO) zobrazila výsledky měření koncentrací velmi jemného polétavého prachu PM2,5 ve třech tisících měst v letech 2012 a 2013. Ostravsko a Karvinsko se bohužel řadí vysoko mezi evropskými regiony.

Ve světě si v tabulce drží přední příčky asijské lokality v čele s íránským Zábolem. Zde je 217 mikrogramů polétavého prachu na kubický metr.

 

V Evropě se čistotou nemohou pochlubit Poláci a Bulhaři, zde se uvádí průměrně více než čtyřiceti mikrogramy. Hned za nimi následuje Česká republika.

 

Města v tuzemsku, kam se jentak na nedělní výlet nevydáte, jsou Havířov, Český Těšín s 33 mikrogramy. A hned za nimi je s o něco málo nižším průměrem Orlová, Karviná a Ostrava.

 

Podle Světové zdravotnické organizace je průměr Evropské unie 25 mikrogramů na metr krychlový. WHO však doporučuje 10 mikrogramů. Více by ohrozilo zdraví lidí.

 


Na znečištěné ovzduší v Ostravě dohlíží sdružení Čisté nebe, které uvádí, že stav se sice zlepšuje, ale pořád je znečištění ovzduší na takové úrovni, která nás řadí k regionům s největším znečištěním v Evropě.

dav TN.cz
Reklama