Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.4. 2017 17:58
projevy nemoci

Otec oblíbené postavy z Ordinace má ulcerózní kolitidu! Co to je?

Zdroj: TV Nova

Osud tatínka Kateřiny není věrným divákům Ordinace v růžové zahradě 2 vůbec lhostejný. Jak se totiž ukázalo, po odvysílání úterního dílu se enormně zvedl zájem Čechů zjistit, co je vážná nemoc vlastně zač. Na Wikipedii šlo o nejčtenější článek večera. Jaké jsou tedy příznaky této nemoci?

Zrovna ve chvíli, kdy se Ota konečně odhodlá říct Kateřině, že jeho srdce patří jen Marice, je uprostřed věty přerušen. Zaskočí ho otec Kateřiny, který přijiždí a oznamuje, že je vážně nemocný - má ulcerózní kolitidu.

 

Ordinace: Kateřina s nemocným tatínkem
Zdroj: TV Nova Scéna z Ordinace v růžové zahradě. Kateřina s tatínkem a Otou

 

Takový byl scénář úterního dílu oblíbeného seriálu Ordinace v růžové zahradě 2, který diváky tak zaujal. Nejvíc fanoušky upoutalo právě zákeřné onemocnění tatínka Kateřiny, ve vyhledávání na Wikipedii ulcerózní kolitida přeskočila ve vyhledávání hokej i tolik probíraného Františka Rajtorala, o jehož smrti jsme informovali zde. A jak že se tedy toto onemocnění projevuje?

 

 

Příznaky onemocnění

 

Ulcerózní kolitida je chronické onemocnění tlustého střeva, které poškozuje sliznici a způsobuje i vředy na jejím povrchu. Začíná u konečníku a pokračuje k tenkému střevu, tenké střevo ale nikdy nenepadá. Co přesně toto onemocnění způsobuje, není jasné. Jeho výskyt je ale často spojován třeba s autoimunitními nemocemi a provázejí ho zánětlivé procesy, které mohou způsobovat i bolest.

 

Mezi nejčastější symptomy tohoto onemocnění patří průjmy a častější vyprazdňování, bolesti břicha a křeče, krvácení z konečníku nebo třeba horečka. Pokud se zánět rozšíří na celé tlusté střevo, objevuje se velká únava a slabost, pacient navíc ztrácí chuť k jídlu. Často výrazně ztrácí na váze. Mezi méně časté příznaky patří i bolesti kloubů, záněty žlučovodů, záněty očí, afty nebo vyrážky.

 

 

 Rizika onemocnění a léčba

 

Mezi neojbávanější komplikace ulcerózní kolitidy patří hlavně toxický megakolon, který může vést až k protržení střev a vyprázdnění obsahu do dutiny břišní. Následuje zánět pobřišnice a silné krvácení, u ulcerózní kolitidy navíc hrozí zhoubná přeměna.

 

Léčba onemocnění se mění podle toho, v jaké fázi se onemocnění nachází. Obvykle se zavádí protizánětlivé léky a imunosupresiva (léky potlačující imunitní reakce, které poškozují organismus). Pokud je průběh onemocnění těžký, zahájí se biologická léčba, v krajním případě je potřeba operace.

 

Pokud trpíte tímto onemocněním, snažte se dodržovat dietní opatření. Nanejvýš nevhodné jsou potraviny s vysokým obsahem vlákniny, mléčné, kvasnicové a čokoládové výrobky. Nejdůležitější ke oproti tomu pitný režim.

 

Co dalšího jste mohli vidět v úterním díle Ordinace v růžové zahradě, čtěte na Nova.cz. Celý díl si můžete pustit zde.

 

Úterní výsledky vyhledávání na Wikipedii:

Ordinace - Ota a Kateřina
Zdroj: TN.cz

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

GRATULUJEME: Mladá herečka z Ulice potvrdila těhotenství! Která kráska ze seriálu čeká miminko?

Jan Čenský promluvil o nevěře! Řekli byste to do něj?

lud TN.cz
Reklama