Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 6. 2017
Evropský zatykač

Otec vlčích dětí se skrýval ve Francii, vězení se vyhýbal pět let

Policie dopadla ve Francii dvaačtyřicetiletého otce takzvaných vlčích dětí, kterému pražský vrchní soud v roce 2012 uložil za izolaci dvou synů od okolního světa čtyři roky vězení. Před nástupem do něj se ale dosud ukrýval. Na policejním webu to dnes uvedla mluvčí Ivana Nguyenová.

Muž byl vypátrán ve Francii počátkem června na základě evropského zatykače. "S Francií v tuto chvíli probíhá standardní mezinárodní justiční spolupráce o vydání muže do České republiky," doplnila mluvčí.


Za izolaci synů soud potrestal před pěti lety i jejich matku, které vyměřil dvouletý trest. Městský soud v Praze jí ho kvůli prezidentské amnestii v roce 2013 ale prominul.Rodiče narození dětí, které média nazvala "vlčími dětmi", zatajili. Podle soudu jim nedávali dostatečně najíst, neoblékali je a ani je pořádně nemyli. Dostali trest za zanedbání povinné výživy, ohrožení výchovy dítěte a těžké ublížení na zdraví z nedbalosti.


Podle obžaloby údajně způsobili svým synům těžkou újmu na zdraví. Roční ani dvouletý chlapec v době, kdy je našla policie, neuměli vůbec mluvit, pouze plakali a vydávali občasné zvuky. Nedokázali ani chodit, neměli kousací reflexy a nebyli na svůj věk dostatečně fyzicky a psychicky vyvinutí.Muž i žena vinu od počátku popírali. O děti se údajně v bytě na pražských Vinohradech starali dobře, pouze prý nejsou zastánci tradičních metod výchovy. Děti také podle nich byly zdravé, a proto nepotřebovaly žádná lékařská vyšetření. Na úřadech nezaregistrovali rodiče své syny údajně proto, že nesouhlasili s jejich očkováním.


Pusťte si reportáž z října 2012:


tn.cz / ČTK