Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.5. 2017 11:59
vážné selhání

Otřesné! Verunka (10) volala na policii, že ji zneužili. Nevěřili jí

Zdroj: TV Markíza

Otřesný případ řeší v těchto dnech na Slovensku. Mladičká Veronika hledala pomoc u policie potom, co se stala obětí sexuálního násilníka. Jenže dispečer jí nevěřil. O případu informuje televize Markíza.

Muže, který měl na Oravě zneužít školačku, obvinili. 35letý Marek z Tvrdošína může strávit roky za mřížemi. Během vyšetřování však vyšly najevo skutečnosti, které práci policie neukazují v nejlepším světle.

 

Když desetiletá Veronika z Oravy telefonovala na linku 158, policista jejímu prvnímu volání nevěřil. Policie selhání svého člověka přiznává. Mluvčí Jana Balogová uvedla, že operátor jejímu prvnímu oznámení nepřikládal náležitý význam.

 

Podle odborníka šlo o vážné selhání, ale dá se prý pochopit. "Policisté na operačních střediscích jsou velmi přetížení a navíc existuje i fenomén dětských volání. Volají děti a dělají si legraci - jsem znásilněný, jsem zavražděný," myslí si bývalý kriminalista Matej Snopko.

 

 

V tomto případě to ale žert nebyl. Veronika potřebovala pomoc potom, co ji násilník sexuálně zneužil. Krajský ředitel už operačního důstojníka potrestal. Policista měl postupovat tak, že po přijetí hovoru měl celou věc zanalyzovat a volat zpátky. Podle Snopka měl oznámení prověřit a až potom se rozhodnout, co udělá.

 

Nic to nemění na skutečnosti, že policisté muže vypátrali. V této chvíli je ve vazbě a obviněný ze zločinu sexuální násilí. Pokud mu vinu dokážou, hrozí mu až 15 let za mřížemi.

 

 

Zvrhlík desetileté Veronice, která se vracela ze mše, před kostelem nabídl, že ji odveze domů. Když už ale byla v autě, náhle změnil trasu. Zastavil na odlehlém místě, přisedl si k ní a začal ji osahávat. Školačka se bránila, útočník ji ale měl několikrát udeřit do tváře a násilím se dožadovat uspokojení sexuálních potřeb.

 

"To, že obětí je dítě, je jen proto, že je zpravidla méně fyzicky zdatné a násilník ho může snadněji přemoct," popsala psychiatrička Danica Caisová. Sexuoložka přesto usuzuje, že obviněný muž není pedofil, ale sexuální agresor. To, co způsobil děvčátku, ji bude provázet pořádně dlouho - strach z mužů, obavy ze samoty, ze tmy, z dotyků.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VAŠE PŘÍBĚHY: Zneužíval mě vlastní děda
Sexuální zneužívání dětí vás děsí a trápí! PŘÍBĚHY ČTENÁŘŮ

mom TN.cz