Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 2. 12. 2016
užitečné rady!

Pád letadla se dá přežít: Odborník prozradil, kdy máte největší šanci

Let
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Pád letadla se dá přežít. Ilustrační foto.

Ocitnete-li se na palubě padajícího letadla, podle odborníků máte naději přežít. Při pondělní letecké havárii v Kolumbii se zachránilo 6 lidí. Expert prozradil, že z 90 % leteckých neštěstí je možné vyváznout.

Tragický pád letadla, které přepravovalo členy brazilského fotbalového klubu Chapecoense a novináře, rozvířil debatu o tom, jak podobnou havárii přežít. I když 71 lidí zahynulo, 6 dalších pád přežilo. Všichni ale utrpěli vážná zranění. Experti prozradili, za jakých okolností mají cestující větší šanci z nehody vyváznout živí.

 

Graham Braithwaite, odborník na bezpečnost v letadle, tvrdí, že až 90 % havárií se dá přežít. Výjimkou jsou podle něj havárie, při kterých se letadlo zřítí do vody. "Největší pravděpodobnost přežití je u nehod, při kterých pilot neztratí úplnou kontrolu nad letounem a havaruje do pevného terénu," řekl.

 

"Důležité je, aby cestující dávali pozor na začátku letu. Často totiž nedávají pozor, když letušky hovoří a pravidlech bezpečnosti," dodal. Cestující se podle odborníka musí pozorně podívat, kde jsou v letounu nouzové východy.

 

Neseďte dál než pět uliček od exitu

Je-li možnost zvolit si sedadlo podle vlastního uvážení, raději vybírejte sedačky přímo u nouzového východu nebo alespoň blízko něj. V případě nehody by nastala panika a je dobré být první venku. Je důležité se co nejdříve dostat z kabiny, která se bude rychle plnit dýmem.


Inženýr Ed Galea z britské University of Greenwich konstatoval, že většina přeživších při haváriích překonávala vzdálenost pěti a méně uliček k východu, což je zachránilo před uhořením.

 

Příruční zavazadlo patří pod sedadlo před vámi

Poslouchejte letušky a uložte svá příruční zavazadla na bezpečné místo. Důvod je prostý - při nárazu nebo otřesech letadla se končetiny vymrští vpřed a většinou dojde ke zlomeninám nohou o sedačku před vámi. Špatně uložená zavazadla vám navíc mohou překážet při případném útěku.

 

 

Vhodně se oblékněte

Pro cestování volte pohodlné a hlavně praktické oblečení. Utíkat z hořícího letadla v žabkách nebo na podpatcích není právě ideální. "V letadle se nezouvejte. Vždy si nechte boty na nohách. Může vám to zachránit život," řekl Braithwaite.

 

Připomeňte si další letecké katastrofy, při kterých zemřeli sportovci:

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ZÁHADA INTERNETU: Tento muž byl pohřešován při třech letošních nejslavnějších katastrofách!

Předpověděla svou smrt v letadle. Jak poznala, že tohle bude její poslední dovolená?

 

has TN.cz