Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 2. 12. 2016
užitečné rady!

Pád letadla se dá přežít: Odborník prozradil, kdy máte největší šanci

Let
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Pád letadla se dá přežít. Ilustrační foto.

Ocitnete-li se na palubě padajícího letadla, podle odborníků máte naději přežít. Při pondělní letecké havárii v Kolumbii se zachránilo 6 lidí. Expert prozradil, že z 90 % leteckých neštěstí je možné vyváznout.

Tragický pád letadla, které přepravovalo členy brazilského fotbalového klubu Chapecoense a novináře, rozvířil debatu o tom, jak podobnou havárii přežít. I když 71 lidí zahynulo, 6 dalších pád přežilo. Všichni ale utrpěli vážná zranění. Experti prozradili, za jakých okolností mají cestující větší šanci z nehody vyváznout živí.

 

Graham Braithwaite, odborník na bezpečnost v letadle, tvrdí, že až 90 % havárií se dá přežít. Výjimkou jsou podle něj havárie, při kterých se letadlo zřítí do vody. "Největší pravděpodobnost přežití je u nehod, při kterých pilot neztratí úplnou kontrolu nad letounem a havaruje do pevného terénu," řekl.

 

"Důležité je, aby cestující dávali pozor na začátku letu. Často totiž nedávají pozor, když letušky hovoří a pravidlech bezpečnosti," dodal. Cestující se podle odborníka musí pozorně podívat, kde jsou v letounu nouzové východy.

 

Neseďte dál než pět uliček od exitu

Je-li možnost zvolit si sedadlo podle vlastního uvážení, raději vybírejte sedačky přímo u nouzového východu nebo alespoň blízko něj. V případě nehody by nastala panika a je dobré být první venku. Je důležité se co nejdříve dostat z kabiny, která se bude rychle plnit dýmem.


Inženýr Ed Galea z britské University of Greenwich konstatoval, že většina přeživších při haváriích překonávala vzdálenost pěti a méně uliček k východu, což je zachránilo před uhořením.

 

Příruční zavazadlo patří pod sedadlo před vámi

Poslouchejte letušky a uložte svá příruční zavazadla na bezpečné místo. Důvod je prostý - při nárazu nebo otřesech letadla se končetiny vymrští vpřed a většinou dojde ke zlomeninám nohou o sedačku před vámi. Špatně uložená zavazadla vám navíc mohou překážet při případném útěku.

 

 

Vhodně se oblékněte

Pro cestování volte pohodlné a hlavně praktické oblečení. Utíkat z hořícího letadla v žabkách nebo na podpatcích není právě ideální. "V letadle se nezouvejte. Vždy si nechte boty na nohách. Může vám to zachránit život," řekl Braithwaite.

 

Připomeňte si další letecké katastrofy, při kterých zemřeli sportovci:

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ZÁHADA INTERNETU: Tento muž byl pohřešován při třech letošních nejslavnějších katastrofách!

Předpověděla svou smrt v letadle. Jak poznala, že tohle bude její poslední dovolená?

 

has TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

2.12. | 06:38 tata406
14
Kolikrat spadl letadlem že si říká odborník?? Ani jednou noc ty jo přímo ...
2.12. | 13:49 Michal Čapek
-2
mnohem větší deformační zony,spousta lidí se domnívá čím méňe se auto nebo ...
3.12. | 15:58 jhena
1
Náhlasit nevhodný komentář
tento samozvaný rádoby odborník se musí okamžitě najíst, protože kecá z hladu, totéž platí pro pisálka co nepoužil hlavu a nedocvaklo mu, že je to hovadina jak mrakodrap
3.12. | 07:15 undatra
5
Náhlasit nevhodný komentář
Základ je utíkat správným směrem , aby vás padající letadlo netrefilo .
2.12. | 21:55 allanaldik
0
Náhlasit nevhodný komentář
kolik tech odborniku bylo v padajicim letadle? urcite ZADNY. zadny misto v padajicim letadle neni bezpecne.
2.12. | 18:53 overal
4
Náhlasit nevhodný komentář
Miluji tyhle teoretické odborníky, pokud možno se 2-3 vysokými školami co rozpitvávají teorie jiných neschopných teoretických teoretiků! Odborník na přežití pádu letadla je ten, komu se to povedlo alespoň jednou přežít a ne přemoudřelý teoretik!
2.12. | 17:38 Zdeněk Resch
0
Náhlasit nevhodný komentář
lepší mít padák p. odborníku
2.12. | 15:53 Ukradeny Trotl
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Zásadně nastupuji do letadla s bombou u pasu. Protože jaká je pravděpodobnost, že tam najdu 2 teroristy? Viz: https://goo.gl/iKiiV3 Navíc po cestě nahlédnu k pilotovi a řeknu mu: "Pilotuj tak, jako by to byl tvůj let poslední". Díky. A pak si počkám na zubatou a kopnu ji po cestě do ...
2.12. | 14:09 Honza Vasicek
2
Náhlasit nevhodný komentář
Michal Čapek pokud se bavíme o pádu letadla tak se bavíme o nekontrolovaném pádu, neexistuje kontrolovaný pád ale nouzové přistání... pád přežít nejde pokud nemáte štěstí a nechrání vás bohové i starýho říma a egypta dohromady...
2.12. | 13:59 Michal Čapek
-1
Náhlasit nevhodný komentář
rudolf kozák: další chytrák co si neumí pořádně přečíst text....
2.12. | 13:57 Michal Čapek
0
Náhlasit nevhodný komentář
li se o nehodě popsané v článku a ne o nekontrolovaném pádu...
2.12. | 13:49 Michal Čapek
-2
Náhlasit nevhodný komentář
mnohem větší deformační zony,spousta lidí se domnívá čím méňe se auto nebo letadlo rozbije tím lépe ale je to přesně naopak,lidské tělo nevydrží moc velkou deceleraci a ta je právě díky deformačním zonám menší narozdíl od okamžitého nárazu...přežití letecké nehody zas takový zázrak není ,bavíme li