Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Publikováno 22. 7. 2017
Stříbrná medaile

Památkový inspektor: Na Vítkově hrádku vás pohltí středověk!

Zdroj: TV Nova

Památkový inspektor televize Nova tentokrát vyrazil na nejvýše položenou hradní zříceninu v Čechách Vítkův hrádek. Vyšplhat na něj musí po svých. Ovlivní to jeho hodnocení? Podívejte se.

Do výšky 1035 metrů nad mořem se musíte dostat z parkoviště, které je zdarma. Kamenitá stezka je dlouhá asi 300 metrů. Zvládnou ji ale i senioři, cyklisté a dokonce rodiny s kočárky. Po zhruba desetiminutovém trmácení vás doslova pohltí středověk - vítejte na Vítkově hrádku.

 

Výstup opravdu stojí za to, je z něj nádherný výhled a za pěkného počasí jsou dokonce vidět i vrcholky Alp. Vítkův hrádek leží na česko-rakouských hranicích u osady Svatý Tomáš. Je nejvýše položenou hradní zříceninou v Čechách. Jeho ochoz nabízí nejkrásnější výhledy na Šumavu a Lipno.

 

Středověké zdi kdysi obývalo na 250 zbrojnošů, kteří hlídali kupce vezoucí sůl z Lince do Vyššího Brodu. Sloužil jako strážný hrad, až do roku 1919 tu bylo vojsko. Sídlila zde protivzdušná obrana státu. Mají tady knihu vojáků, kteří na hrádku sloužili a opakovaně se sem vrací. Teď už ale jako turisté.

 

 

O Hrádek se stará devatenáct nadšenců ze Spolku Vítkova hrádku. Vstupné je symbolické. Otevřeno mají v sezoně denně a po dohodě tu není problém zůstat až do rána. Nechybí občerstvení - alko i nealko, sušenky, párky nebo klobása za 55 korun.

 

Když budete mít štěstí, narazíte na Lojzu Ptáka s jeho netradiční průvodcovskou službou. A nezapomene přidat i písničku. K dispozici je i elektronický průvodce. Bohužel toalety byly v době naší návštěvy mimo provoz, a tak dáváme stříbrnou hvězdu.

Michaela Klárová/epa TN.cz
Reklama