Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.7. 2017 11:00
video velká evakuace

Panika na Sicílii! Turisté utíkali před ohněm v plavkách a žabkách

Požár na Sicílii
Zdroj: Vigiii del Fuoco

Kvůli lesním požárům evakuovali na Sicílii z přímořského letoviska několik stovek turistů. Lesní požáry zuří i u Neapole, kde hoří už několik dní i les v národním parku Vesuv.

Až 900 turistů ve středu večer evakuovali pomocí člunů z apartmánů u plážového střediska San Vito Lo Capo na italské Sicílii. Lidé se ocitli v ohrožení kvůli požáru na okolních svazích. K evakuaci vyzval všechny místní starosta:" Je to velmi urgentní," řekl Matteo Rizzo.

 

Žádal také majitele lodí, aby pomohli s evakuací. Tamní příjezdová cesta totiž byla neprůjezdná. Evakuovaní turisté byli ubytováni převážně v místní základní škole. Starosta také vyzval prostřednictvím sítě Facebook jiné místní hotely, aby poskytly evakuovaným lidem ubytování zdarma na několik nocí, a to "alespoň starším lidem a dětem".

 

Vyděšení turisté začali se záchranou akcí okamžitě. "Utíkali jsme v plavkách a žabkách. Náš byt byl v obležení plamenů, byly přímo nad námi," popsala médiím situaci turistka Stella Belliottiová. "Nemám nic kromě mobilního telefonu," dodala.

 

 

S požárem bojují hasiči i v jiných částech Itálie. Každý den vyjíždějí ke stovkám požárů. Situaci zhoršuje dlouhodobé sucho a horké počasí s teplotami až ke 40 stupňům a vítr.

 

Lesní požáry zuří také u Neapole, kde hoří už několik dní i les v národním parku Vesuv. I tam bylo preventivně evakuováno několik domů, hotelů a restaurací.

 

Policisté podezřívají z požáru v národním parku žháře. "Budeme žháře hledat a pokud někdo zapálil Vesuv, chci ho vidět za mřížemi na 15 let," řekl médiím ministr životního prostředí Gian Luca Galletti.

 

Už několik dní i les v národním parku Vesuv:

has TN.cz