Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 12. 7. 2016
ojeté vozy

Pár jednoduchých triků, jak udržet hodnotu svého auta

Autobazar
Zdroj: Mediafax

Dodržujte následující rady a nebudete na dalším prodeji svého ojetého auta tolik tratit.

Každému normálnímu autu s postupem času a počtem najetých kilometrů klesá hodnota a tedy i prodejní cena. Ovšem při dodržování určitých zásad péče o auto a jeho údržby se vám podaří hodnotu udržet výše nad průměrem trhu, nebo tím alespoň zvýšíte šance, že ho někdy v budnoucnu dobře prodáte. Zde je pár rad, jak se o auto starat, aby i po několika letech vypadalo pořád dobře.

 

Nekuřte v autě

Nic nejde z interiéru auta dostat tak obtížně jako stopy po kuřákovi. Někdy je to prakticky nemožné, neboť cigarety nejsou jen kouř, ale také žhavý popel. Zažloutlé stopy odhalíte na plastech interiéru i čalounění a mnoho aut má od žhavého popela také propálené sedačky nebo jiné části interiéru.

 

 

Charakteristický zápach se pak dá jen velmi obtížně odstranit a následné čištění po pravidelném kuřákovi je velice nákladné. Přesto některé stopy i po důkladném vyčištění již v autě zůstanou navždy. "Plno potenciálních kupců pak ale takové auto odmítne, i když může být jinak v dobrém technickém stavu," říká Pavel Foltýn z Auto ESA. Prodávajícímu tedy nezbývá nic jiného než jít s cenou dolů.

 

Uklízejte v interiéru

Stav interiéru o přístupu majitele k autu vypovídá hodně. Nechte interiér auta alespoň jednou za rok pořádně vyčistit. Ideální je nechat čištění interiéru na jaro, kdy skončí "špinavá" zimní sezóna. Nechte vyčistit sedadla a čalounění tzv. mokrou cestou, která dostane z koberců a sedadel tu nejhorší špínu.

 

Interiér auta to osvěží a citelně prokoukne, omládne. "Vodu ale používejte k čištění interiéru s citem a nechte ho pak důkladně vyschnout," radí Foltýn z Auto ESA. Jinak hrozí, že vám v hůře přístupných místech začne vnitřek auta plesnivět.

 

 

Pravidelnou péči ale zvládnete sami svépomocí během pár minut. Používejte ale neagresivní prostředky, zejména pak na kůži je potřeba použít speciální prostředek nebo případně jen navlhčený hadřík. Pozor si také dejte na to, ať nepoužijete na volant, řadící páku a pedály leštěnku s voskem. Hrozí, že tyto povrchy budou klouzat, a to by neměly.

 

Pravidelně také čistěte zavazadlový prostor a pokud v něm vozíte například věci na stavbu, raději používejte podložku a chraňte čalounění a plasty před poškrábáním. Lze zakoupit speciální krycí plachty nebo podložky přesně na míru vašemu autu, ale mnohdy postačí například jen stará deka nebo papírové kartony.

 

Dodržujte servisní plán

Péče o interiér (a také karoserii) ale není všechno. Při následném prodeji je samozřejmě velmi důležitý i technický stav, na kterém se podepíše také to, jak přistupujete k servisnímu plánu. Kdo pravidelně mění olej po rozumném kilometrovém nájezdu, dodržuje předepsané servisní úkony a používá kvalitní materiál a díly, ten rozhodně hodnotu svého auta udržuje nad průměrem.

 

"Schovávejte si také od servisních prací faktury, ať máte pro příštího kupujícího důkazy o provedených servisních úkonech," doporučuje Pavel Foltýn z Auto ESA. Případně si veďte podrobný servisní „deník“, pokud údržbu provádíte svépomocí. Nejen, že tím dokážete, že jste péči o auto nezanedbávali, ale kupující bude také vědět, co se kdy dělalo a může si sám připravit vlastní servisní plán. Takové auto se vždycky lépe prodá a bude žádanější než to, o jehož minulosti se vůbec nic zjistit nedá.

TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

12.7. | 11:49 maltasak
7
byl jsem naivní když mi v esa vychvalovali auto do nebe jak je v pohodě šel ...
6.8. | 07:25 nubufuso
-1
Kouklám, že nejsem sám kdo jím naletěl v Auto Esa a je nespokojený :D Už bych ...
6.8. | 07:25 nubufuso
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Kouklám, že nejsem sám kdo jím naletěl v Auto Esa a je nespokojený :D Už bych tam nekoupil ani vonitko do auta.
5.8. | 20:19 radkein
0
Náhlasit nevhodný komentář
no tak na autě je to dost znat, kdyz se o auto pecuje a nebo kdyz se k nemu majitel chova jak ...., kdyz si kupujeme v bazaru auto, stale se teda vracime do toho sameho,ale pro nas nejlepsiho, tak se vzdycky divam, jak je o nej pecovano, ono totiz jak vypada na venek, tak pak vypada i uvnitř....
3.8. | 21:14 donpapa
2
Náhlasit nevhodný komentář
http://pozornaautoesa.nazory.cz/ docela trefné
31.7. | 14:13 hutenok
1
Náhlasit nevhodný komentář
Zakladni rada je neztracet cas a penize v Esa ale jit do nejakyho normalniho bazaru a hlavne nevolit nakup pres inzerat....
27.7. | 21:38 donpapa
0
Náhlasit nevhodný komentář
No známej tam prodal pěknej vrak, auto načančali a chudák ten co to koupil.
25.7. | 18:54 Sputnil
1
Náhlasit nevhodný komentář
v esach umi triky, presvedcil jsem se na vlastni kuzi, auto z esa uz nikdy nechci
24.7. | 20:21 milash
2
Náhlasit nevhodný komentář
To mně pobavilo- pravidelnej servis a nekupovat v esach :-)
21.7. | 23:15 robotnikk
1
Náhlasit nevhodný komentář
Auto sice je spotřební zboží, ale nemusím z něj mít po pár letech vrak =). Mám dvě základní pravidla - pravidelný návštěvy servisu a nekupovat v esách
12.7. | 23:35 vasekk77
1
Náhlasit nevhodný komentář
Měl jsem s Es auťák a vůbec nebyl špatnej, podle mýho se tam dá koupit
12.7. | 16:15 skeptikus
0
Náhlasit nevhodný komentář
..blbost! Auto je spotřební zboží a jen těžko si může dlouhodoběji udržet slušnou hodnotu. Jen ubohý socky snažící se prodat svou starou prorezivělou popelnici, jejichž iluze navíc přiživují idio ti z tn.howna.cz, si myslí, že může jít o dobrou téměř návratnou investici. Ne! Tak to opravdu ne..