Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.5. 2017 13:40
letouny casa

Po letech začal soud kvůli letadlům CASA. Parkanová nepřišla

Zdroj: TV Nova

Hlavní líčení v kauze nákupu armádních letounů CASA dnes začalo bez obžalované bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové, která se na poslední chvíli vzdala své účasti. Druhý obžalovaný, bývalý ředitel ministerské sekce vyzbrojování Jiří Staněk, vinu odmítl. Podle obžaloby měli oba předraženým nákupem letadle CASA stát připravit o stovky milionů.

Ministerstvo podle bývalého ředitele ministerské sekce vyzbrojování Jiřího Staňka nákup letounů řešilo standardním procesem jako ostatní veřejné zakázky, s vědomím jeho složitosti byla navíc řada kroků projednávána a schvalována na úrovni vlády.

 

"Jsem rád, že po pětileté anabázi tohoto trestního případu mám možnost se k celé věci veřejně vyjádřit a zaujmout k ní jasné stanovisko. V žádném případě se necítím vinen žádným ze skutků. Odmítám, že bych svým jednáním kdykoliv po dobu, kdy jsem zastával funkci zadavatele na ministerstvu obrany, způsobil nebo chtěl způsobit České republice škodu," prohlásil dnes u Obvodního soudu pro Prahu 6 jedenačtyřicetiletý právník Staněk.

 

 

 

Zdůraznil, že za dobu svého působení na ministerstvu zadal přes tisíc veřejných zakázek v celkové výši přesahující 54 miliard korun, přičemž vždy dbal na dodržování povinností a právních předpisů.

 

"Dnes bych nečinil jinak," uvedl Staněk k tomu, že smlouvu o nákupu letounů podepsal. "Byly jen dvě možnosti: buď to udělat tak, jak jsme to udělali, nebo to prostě neudělat," podotkl.

 

O pořízení transportních letounů za více než 3,5 miliardy korun rozhodla v roce 2009 druhá vláda Mirka Topolánka (ODS), tehdy již v demisi. Nákup byl kritizován jako předražený. Parkanové i Staňkovi hrozí až desetileté vězení za zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Státní zástupce Jan Kořán jim vyčítá to, že nenechali zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů. Státu tak prý způsobili škodu 819 milionů korun. Ministerstvo obrany po obžalovaných tuto částku požaduje jako náhradu škody.

 

 

"JUDr. Vlasta Parkanová ve funkci ministryně obrany Vlády České republiky, a tedy jako veřejný činitel, byla srozuměna s tím, že nesplní povinnosti vyplývající pro ni z jejího funkčního postavení, a věděla, že svým jednáním poruší povinnosti uložené jí zákonem o majetku ČR," uvedl žalobce. Stejně tak s tím podle něj byl srozuměn Staněk.

 

Motivem Parkanové k trestné činnosti byl podle žaloby úmysl zlepšit si postavení ve vládě, "především ve vztahu k premiérovi Topolánkovi, který ji zamýšlel z funkce ministryně odvolat". Staňka prý vedlo přání povýšit z funkce pověřeného ředitele sekce vyzbrojování na ředitele, což se počátkem roku 2010 skutečně stalo.

 

"Kdybych nechal za desítky milionů korun zpracovat posudek, který neříká nic jiného než subjektivní názor znalce, nechoval bych se s péčí řádného hospodáře," reagoval Staněk na podstatu obvinění. "Ustanovil jsem nejlepší odborníky, ti to posoudili a já jsem se plně držel jejich rozhodnutí," popsal. Závěry ohledně svého motivu označil za odvážnou konstrukci, která postrádá logiku. Jako pověřený šéf bral prý vyšší plat, navíc kdyby chtěl působit škodu státu, lépe by se mu to provádělo právě z pozice pověřeného ředitele.

 

 

Obžaloba se opírá o posudek znaleckého ústavu American Appraisal, který je podle Staňka nekvalifikovaný a nehodnotný. "American Appraisal nikdy žádná letadla neoceňovala, natožpak vojenská letadla, natožpak vojenská dopravní letadla," upozornil.

 

Nakoupené letouny CASA postihlo několik závad, kvůli nimž měly opakovaně zákaz létat. Staněk dnes za jednu z mála výhod svého pětiletého stíhání označil to, že "se ukázalo, jak kvalitní letouny CASA jsou". Skutečnost, že ministerstvo má v investičním plánu pořízení dalších dvou těchto strojů, je podle něj důkazem, že výběr letounů byl i z ekonomického hlediska správný.

 

mom tn.cz / ČTK / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

16.5. | 10:10 Tony
19
Parkanová k soudu a neměl k soudu jít také premiér zločinecké vlády Topol?
16.5. | 13:13 inverter
-3
Tony,.. tak nečti Blesk a nedívej se na Novu.
16.5. | 18:05 amperek50
2
Náhlasit nevhodný komentář
Osmset mega skody to dokazala ods a kalouskovci rozkrast kazdej tejden
16.5. | 13:16 Roman Skala
8
Náhlasit nevhodný komentář
Důležité je naplnit vlastní casu.
16.5. | 13:13 inverter
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Tony,.. tak nečti Blesk a nedívej se na Novu.
16.5. | 11:45 bogorovnyj
12
Náhlasit nevhodný komentář
Tato slepice co měla obdivuhodnej talent nekonečně dlouho se motat kolem funkcí a koryt a vůbec všude tam kde se něco rozdávalo aniž by čemukoliv rozumněla, měla už dávno tlít v base. Je ostuda naší justice že furt si běhá po svobodě.
16.5. | 11:00 Milan Brejcha
14
Náhlasit nevhodný komentář
Ona jim tam zapěje a do basy ji nedostanou, protože se jim zrzka zželí ???
16.5. | 10:55 Tony
11
Náhlasit nevhodný komentář
Ministr zeměkoule Kradlousek byl vždy u všeho nekalého.Za dob Topolánka a když podváděl Nagynečas.Nechápu proč nám ukazují na Tv Nova stále ten odporný ksicht.Také Blesk nepohrdne když se začne předvádět a dávat rady Sobotkovi.
16.5. | 10:49 inverter
-2
Náhlasit nevhodný komentář
cha cha
16.5. | 10:35 haha33
11
Náhlasit nevhodný komentář
když něčemu velíš, tak za to odpovídáš a ne že jsi nic nevěděl... sakra zlatá totalita. Tam by už byla v lochu. Odpovědnost tehdy fungovala jasně.
16.5. | 10:35 reypal
17
Náhlasit nevhodný komentář
Za to může KDU-ČSL.Kalousek,Parkanová a který další trotl nás připravil od peníze?A stále se ... drží koryta jak ho... košile.A výsledek? Zatím nula. Teď se mohou podělat prolhaní socani.A všechno jde od 10 k 5.
16.5. | 10:31 Petr Kelenda
18
Náhlasit nevhodný komentář
Zas jen divadlo pro občany.Verdikt je už stanoven dopředu!