Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 26. 5. 2016
personální zemětřesení

"Pasťák" v Chrastavě prý týral chovance. Vyměnili vedení

Zdroj: TV Nova

Výchovný ústav v Chrastavě prochází personálním zemětřesením. Ministerstvo školství tam dnes dosadilo dočasné vedení. Podle inspekce a ombudsmanky se v zařízení porušovala práva chovanců. Podle předchozího vedení se ale jedná o pomstu bývalých zaměstnankyň.

Nové vedení chce zrušit kamerový systém na chodbách, změnit bodování chovanců, které umožňovalo vzorným mít vycházky, ostatním ne. A také sundat mříže z celé budovy. "Systém hodnocení, atmosféra v zařízení. Byla hlavně nedůvěra vůči dospělým. No mříže už se měly odstranit hodně dávno," vypočítala Soňa Cpinová, která pověřená dočasným vedením ústavu.

 

S tím ale nesouhlasí bývalá ředitelka ústavu Markéta Sochorová: "Je to bezpečnostní prvek na ochranu těch dětí." Faktem je, že třeba v roce 2006 se několik chovanců zranilo při útěku, když skákali z okna. A v roce 1998 tu chovanci při pokusu o útěk dokonce zavraždili jednu vychovatelku.

 

 

Uvolňování režimu v druhém nejpřísnějším zařízení po boletickém ústavu, podle pětadvaceti učitelů a vychovatelů, kteří se tu starají o čtyřicet mladistvých delikventů, nepřinese nic dobrého. "To povede k rozpadu výchovného systému. Už to nebude výchovný ústav," domnívá se odstupující ředitelka Markéta Sochorová.

 

Podle ní je za vším pomsta dvou vyhozených pracovnic. "Neplnily to, co plnit měly," dodává Sochorová. S některými chovanci prý měly vyhozené pracovnice příliš liberální vztahy, které přerůstaly přípustnou mez. Etopedka je brala do restaurace, vozila soukromým autem a při jednom z dlouhých pohovorů je přistihli v intimní chvilce.

 

 

Třeba chovanec Michal přiznal, že se se svou terapeutkou líbal: "Prostě jsem ji chytnul kolem krku a vykousnul jsem se s ní. Nepřipadalo mi, že jí to vadí." To ale rozporuje právě zmiňovaná terapeutka Marta Singh. "Byla jsem v systému, kde byli chlapci zavřený i měsíc a nedostali se ven. Pochopitelně, že se se kluci do mě zamilovávali a podobně. To je přirozený jev a nebudu to ani popírat. Rozhodně to nepřekročilo z mé strany žádnou hranici," řekla terapeutka.

 

 

Na útěku je nyní 12 chlapců, tedy třetina chovanců. I proto si starosta Chrastavy Michael Canov přeje, aby ústav ukončil činnost: "My bychom byli nejradši, kdy toto zařízení ukončilo svoji činnost na území města Chrastavy."

tn.cz / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

26.5. | 23:23 Barbora Doleželová
28
Pasťák má být pasťák, ne rekreační středisko. Ty smradi tam jsou proto, že ...
27.5. | 10:38 Laurinka Lálí
-4
Nemám slov... Někteří tady píšou takové hovadiny a přitom o těchto zařízení ...
27.5. | 15:02 haha33
1
Náhlasit nevhodný komentář
tady je to na palici. Kdo by se s těma kreténama sr--al? A ještě se nechat vláčet po nějakých úchylných a nadržených psycholožkách, bulvárem a MŠ??? Jsem pro, sundat mříže otevřít okna a dveře a vypadněte chlapci mezi lidi. Pak a ť si to řeší kdo chce...
27.5. | 12:14 Jaroslav Vlášek
6
Náhlasit nevhodný komentář
Pasták je výchovný ůstav pro nezletilé co by chtěli?Abychom tolerovali jejich chování ,napadání a nezřídka dokonce i vraždy?Ne omezit ale přitvrdit aby si uvědomili že slušné chování k lidem kolem nich je základ jejich života
27.5. | 10:38 Laurinka Lálí
-4
Náhlasit nevhodný komentář
Nemám slov... Někteří tady píšou takové hovadiny a přitom o těchto zařízení vůbec nic neví..
27.5. | 09:33 Vojta Také
7
Náhlasit nevhodný komentář
Jen blázen by tam še za nových podmínek učit a vychovávat, pokud nechce riskovat život.
27.5. | 06:58 lvice1951
13
Náhlasit nevhodný komentář
vypa to ze jsou tam ti parchanti za odmenu a ne za trest!!!ještě se jim omlovete oni se vam odmeni!!!
27.5. | 04:48 Kateřina Nová
17
Náhlasit nevhodný komentář
Další Sluníčkář, co nadělá paseku, neměli by mít nějakou trestně právní odpovědnost?Co se stane až odstraní mříže v zařízení kde mladiství pobývají nedobrovolně?
26.5. | 23:44 yjy
20
Náhlasit nevhodný komentář
Nepotrestatelní zločinci.. Jak se s nima má zacházet?
26.5. | 23:23 Barbora Doleželová
28
Náhlasit nevhodný komentář
Pasťák má být pasťák, ne rekreační středisko. Ty smradi tam jsou proto, že provedli závažný trestný čin a nezastaví se před ničím, tak jim sundejte mříže z oken a odstraňte kamery ať můžou pokračovat. A ta terapeutka je dle mého názoru úplně vygumovaná a sama by potřebovala minimálně skotský střiky
26.5. | 22:00 josefvyskoc
20
Náhlasit nevhodný komentář
bohužel toto je další příklad toho, jací sedí na uradech a ministerstvech devianti, homosexualove, transsexualove a jini podivini, kteri krome toho, ze parazituji na verejnych prostredcich, skodi kde se da...zcela extremni priklad absurdity je ombudsmanka Šabatova...