Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.3. 2016 16:43
mazlíčci v ohrožení

Pejskaři, pozor! Klíšťata začala přenášet smrtelnou nemoc

Klíště
Zdroj: thinkstockphotos.com/ profimedia.cz

Už čtyři psi se během krátké doby nakazili nemocí, kterou světoví lékaři označují za vzácnou - a to během několika málo hodin. Jeden pejsek už infekční babesióze, kterou přenáší klíšťata, dokonce podlehl. Zákeřnost nemoci tkví zejména v tom, že je těžko rozpoznatelná.

Park v Essexu je v současné době v obležení klíšťat, která poměrně rychle šíří zákeřnou babesiózu. Během krátké chvíle se nakazili hned čtyři psi, kteří se na tomto místě vyskytovali. Jeden ze zvířecích miláčků dokonce zemřel. Informuje o tom Daily Mirror.

Reklama

 

Britové jsou zaskočení a o své mazlíčky mají obrovský strach. Přítomnost tohoto onemocnění je pro ně naprosto novou zkušeností. Babesióza je totiž poměrně vzácná.

 

Majitelé domácích zvířat už dostali varování, aby se rizikové oblasti vyhýbali. K dispozici mají dokonce mapu vysoce nebezpečných oblastí. Podle některých odborníků je ale jen otázkou času, než parazita začnou přenášet i kočky, lišky či jiná divoká zvířata. Je přitom klidně možné, že se nemoc začne šířit i mimo hranice státu - dál do Evropy.

 

 

"U těchto druhů onemocnění riziko, že se nákaza dostane až k nám, nikdy nelze zcela vyloučit," potvrdil TN.cz mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal s tím, že zatím nebyla choroba hlášena jinde v Evropě.

 

Parazit přenášený klíšťaty napadá imunitní systém psů, kde útočí na krevní destičky. Výsledkem je chudokrevnost, která se neobejde bez krevní transfúze. Prvními příznaky jsou silné průjmy. Největším problémem výskytu tohoto onemocnění je přitom fakt, že každá samička nakaženého klíštěte naklade tisíce dalších vajíček, z nichž každý potomek může parazita šířit dál.

 

Odborníci proto doporučují, aby majitelé pejsků pravidelně své miláčky kontrolovali a snažili se vypozorovat jakékoli výrazné odchylky v jejich obvyklém chování.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

DOJEMNÉ: Tenhle pejsek cítil za zdmi bytu nebezpečí. Díky tomu zachránil život svému majiteli!

DOJEMNÝ PŘÍBĚH: Lidé obcházeli opuštěné šťěnátko v krabici! Neuvěříte tomu, proč to udělali!

lud TN.cz
Reklama