Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 11. 9. 2017
Co bude dál

Pelikán se Kramného nezastane! Zbývají mu už jen tyto možnosti

Robert Pelikán se vyjádřil k případu Petra Kramného
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz
Petr Kramný a Robert Pelikán

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán nebude intervenovat v případu Petra Kramného a nepodá stížnost pro porušení zákona, jak jej minulý týden žádala skupina poslanců přímo na půdě Sněmovny. Redakci TN.cz to potvrdilo přímo ministerstvo spravedlnosti. Petr Kramný má ale ještě několik možností, jak prokázat svojí nevinu.

Spolek Šalamoun, který ve prospěch odsouzeného Petra Kramného vystupuje, odhalil, že má hned tři znalecké posudky, které svědčí o tom, že k tragédii v Hurghadě nedošlo tak, jak mělo dojít podle soudu, který Petra Kramného poslal na 28 let do vězení.

 

Na tiskové konferenci vystoupila i bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková, která zdůraznila, že celý případ je třeba otevřít a prošetřit. K tomu vedly dvě cesty - podání stížnosti pro porušení zákona ministrem spravedlnosti, pak by případ řešil Nejvyšší soud, nebo obnova řízení.

 

"K podání stížnosti pro porušení zákon v případě pana Kramného pan ministr neshledal důvod," potvrdila TN.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová. Kramného obhajobu ministerstvo odkázalo k podání žádosti o obnovu řízení.

 

O obnovu řízení může obhajoba požádat prakticky kdykoliv. Advokátka Petra Kramného Jana Rejžková TN.cz prozradila, že nové důkazy sbírala hlavně právě pro obnovu řízení. Zatím o ní ale nežádala a čeká na rozhodnutí Ústavního soudu, který má teď obsáhlý spis k dispozici.

 

 

"Ten spis je pouze jeden jediný a nachází se na Ústavním soudu. Tudíž já zcela disciplinovaně vyčkám rozhodnutí soudu ústavního. Podle toho, jaké bude to rozhodnutí, a já věřím, že soud ústavní je pojistkou ochrany základních lidských práv a svobod, tak po tomto rozhodnutí budou tyto posudky použity. Buďto v novém řízení v rámci dokazování nebo požádám o obnovu řízení," nastínila své plány advokátka Petra Kramného.

 

Právě Ústavní soud je první nadějí Petra Kramného. Může rozhodnutí předchozích soudů zrušit a vrátit celý případ na začátek. V Kramného neprospěch ale hraje fakt, že Ústavní soud při svém rozhodování nebude přihlížet k novým znaleckým posudkům, které vyznívají v jeho prospěch.

 

Druhou nadějí představuje obnova řízení. Tu může kromě Kramného advokátky iniciovat i stát, pokud soud nebo některý ze státních orgánů zjistí, že pro to existují důvody, musí o tom informovat státního zástupce. A k tomu podle informací TN.cz došlo! Spolek Šalamoun totiž potom, co získal nové posudky, podal na znalce, jejichž posudky dostaly Kramného za mříže, trestní oznámení.

 

 

Státní zástupkyně Okresního státního zastupitelství v Ostravě teď spolek informovala, že nemohou posuzovat, jestli se znalci dopustili trestného činu, protože by tím přezkoumávali rozhodnutí soudu. V souladu s trestním řádem ale podání spolu s novým posudkem předali Krajskému státnímu zastupitelství v Ostravě coby možný podnět k obnově řízení!

 

"Tohle je naprosto unikátní," upozornit redakci TN.cz místopředseda spolku Šalamoun Václav Peričevič. Na Krajském státním zastupitelství se ale dozvěděl, že to, jestli nové posudky jsou důvodem pro obnovení řízení, bude posuzovat ten samý státní zástupce, který u Krajského soudu stál proti Kramnému, Vít Legerský.

 

Podívejte se, jak se Kramného zastávali poslanci:

 

Vedle obnovy řízení má Petr Kramný ještě jednu naději, a tou jsou nadcházející volby do Poslanecké sněmovny. Je totiž možné, že po nich povede resort spravedlnosti jiný ministr a ten uzná, že v případě Petra Kramného mohlo dojít k porušení zákona a podá stížnost k Nejvyššímu soudu.

 

Ostatně, že jsou i ministři spravedlnosti v tomto případě nejednotní, dokládá fakt, že se Kramného veřejně zastala i Pelikánova předchůdkyně Helena Válková.

vbo TN.cz