Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 16. 5. 2017
novela prošla

Peníze, pomůcky i auta pro postižené. Poslanci jim dali dárek

ínvalidní vozík
Zdroj: oficiální zdroj
ilustrační foto

Sněmovna zřejmě zmírní podmínky pro poskytování dávek na takzvané zvláštní pomůcky zdravotně postiženým lidem. Novela postoupila po dnešním druhém čtení do závěrečného schvalování, její zamítnutí nikdo nenavrhl. Poslanci by mohli o předloze hlasovat v červnu.

Dolní komora by novelu poslanců Víta Kaňkovského, Jana Bartoška (oba KDU-ČSL) a Jaroslava Zavadila (za ČSSD) schválí patrně ve znění úprav sociálního výboru, jak je připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Kaňkovský je označil za kompromisní.

 

Výbor chce v novele například zvýšit z navrhovaných 8000 Kč na 10.000 Kč hranici ceny zvláštní pomůcky, nad níž mohou handicapovaní o příspěvek žádat bez posuzování svých příjmů. Pod tuto cenovou mez na dotaci dosáhnou v případě, že nebudou mít příjmy vyšší než osminásobek životního minima. Autoři navrhovali původně dvanáctinásobek. Nyní mohou tito lidé dostat bez posuzování příjmů dotaci na pomůcku dražší než 24.000 korun.

 

 

Změnit by se mělo i navrhované zvýšení příspěvku na mobilitu. Předkladatelé chtěli dát 600 korun měsíčně lidem s nejtěžšími zdravotními handicapy, tedy těm, kteří mají průkaz ZTP/P. Nyní činí měsíční dotace plošně 400 korun, výbor navrhuje její růst na 550 korun pro všechny.

 

Další úpravy, které výbor podpořil, se týkají příspěvků na pořízení automobilu. Dotaci by stát mohl nově poskytovat už po sedmi letech místo nynějších deseti let, jak stojí v původním znění novely. Úprava ale předpokládá, že výše příspěvku bude závislá na příjmech celé domácnosti tělesně postiženého člověka. Bude moci dosáhnout 100.000 až 200.000 korun.

 

 

Při rozhodování o příspěvcích se nemají zkoumat celkové majetkové a sociální poměry handicapovaných lidí. Z novely by na druhou stranu mělo vypadnout rozšíření výčtu diagnóz pro možnost získání dotace.

 

Předloha i po změnách přinese podle Kaňkovského řadu pozitiv. Předkladatelé ji zdůvodňují koaličním slibem zrušit "prvky asociální politiky", které zavedl někdejší ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).
 

tn.cz / ČTK / gar
Reklama