Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.4. 2017 20:54
Penze navíc porostou

Poslanci rozhodli, kdy půjdeme do důchodu! KALKULAČKA

Zdroj: TV Nova

Důchodcům a důchodkyním by se měly zvyšovat penze pravidelně víc než doposud. Úpravu valorizačního vzorce, která by jejich vyšší růst zajistila, dnes schválila Sněmovna. Důchodová novela, jež nyní zamíří k projednání do Senátu, stanoví taky věkovou hranici pro odchod do penze. Lidé by do ní mohli v budoucnu odcházet v 65 letech, nyní "strop" neexistuje.

Důchody by se měly zvyšovat podle schváleného pozměňovacího návrhu sociálního výboru o polovinu místo nynější třetiny růstu reálných mezd a o růst cen zboží, které pořizují senioři.


Tato míra inflace by se využila pro výpočet v případě, pokud by byla pro penzisty výhodnější než současný obecný růst cen. "Nebudou se tolik rozevírat nůžky mezi průměrnou mzdou a průměrným důchodem," řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).


Nový valorizační vzorec prosadili podle doporučení důchodové komise vládní sociální demokraté. Pokud by platil, měsíční penze by se příští rok zvýšila podle odhadů v průměru zhruba o 500 korun místo asi 400 korun.

 

Spočítejte si, V KOLIKA LETECH PŮJDETE DO DŮCHODU, pokud návrh schválí i Senát a podepíše prezident:


"Řadě seniorů to nahradí minulá léta před rokem 2013, kdy byly valorizace hubené," podotkl premiér. Stát by dal na důchody podle dřívějšího vyjádření předsedy poslanců ČSSD Romana Sklenáka příští rok asi o 2,2 miliardy korun navíc.


Za dáreček na poslední chvíli před volbami s velkým rozpočtovým dopadem označila změnu místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová. "Je to vrcholně nezodpovědný přístup," řekla. Poslanci ODS upozorňovali na budoucí dopady na státní rozpočet. "Zákon nic podstatného v důchodech neřeší, do budoucna může způsobit problémy," uvedl Vladislav Vilímec.

 

Poslanci debatovali i o důchodové reformě, pravice koalici vyčítala, že žádnou nepřipravila. Nezařazenému Karlu Fiedlerovi se nepodařilo schvalování novely odročit do doby, až bude ve Sněmovně ministr financí Andrej Babiš (ANO). Z dnešního jednání byl omluven. Někteří poslanci požadovali, aby jim Babiš sdělil dlouhodobé dopady změn na rozpočet.


Pro úpravu valorizačního vzorce hlasovala i drtivá většina členů dolní komory za vládní hnutí ANO. V sociálním výboru ji členové hnutí dříve nepodpořili.


Vládní novela sice stanoví hranici pro odchod do penze na 65 let, věk ale bude moci vláda časem upravovat podle doby dožití. Sněmovna podpořila úpravu poslance KSČM Miroslava Opálky, podle níž bude kabinet dostávat po případném rozhodnutí o úpravě věkové hranice další zpřesňující údaje, aby mohl verdikt přehodnotit.


Důchodový věk se nyní každoročně zvyšuje u mužů o dva a u žen o čtyři měsíce, legislativa počítá se sjednocením věku pro odchod do důchodu pro muže a ženy narozené po roce 1971. Takzvaný strop pro růst věku stanoven není.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Hrdinové i v důchodu: Video, ve kterém tři staříci suverénně "sejmuli" drzého zloděje, obletělo internet!

PODIVNÝ ZÁKON: Internetové stránky už nesmí obsahovat data narození hvězd: Proboha proč?

tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

12.4. | 13:59 acdcc
35
Moje babička má důchod 10 tisíc. Jděte se bodnout páníi poslanci. Jděte se ...
12.4. | 13:28 Ukradeny Trotl
-18
Poslanci zapomněli před volbami říct jednu drobnost. Kdo bude ty důchodce ...
13.4. | 12:54 zacotomame
0
Náhlasit nevhodný komentář
Podnik jsem předal potomstvu, pracuji už jen když chci. Dík příjmům mám důchod slušný, ale obešel bych se bez něj bez problémů. Tohle bych beze změny režimu nikdy nemohl dokázat. Pár blbů na téhle diskusi píše, že poctivě se prachy nedají vydělat. Tohle může říci jen ten, kdo to nikdy nezkusil.
13.4. | 12:49 zacotomame
2
Náhlasit nevhodný komentář
Ilona Votýpková, vaše situace je nezáviděnihodná, ale nikdo dnes není schopen říci, jaký byste měla důchod nyní, kdyby ke změnám nedošlo. Já jsem do r. 91 taky "hákoval". Pak jsem se stal OSVČ. Stálo to nervy, odpírání, hádky s byrokraty a konkurenční potyčky vč. soudu o patenty. Dnes ...
13.4. | 12:34 nila
2
Náhlasit nevhodný komentář
Dřív jsme na učńáku pracovali od 15 let, děcka jsem dala společnosti 3 a do důchodu půjdu v 65 bez 4 měsíců. Kdyby to bylo za doby těch hnusných komunistů, šla bych už příští rok. No jo, papaláši budou sedět na teplých místečkách co nejdéle a ti co dělají manuálně se toho důchodu ani nedožijí.
13.4. | 07:34 jaroslav fojtík
5
Náhlasit nevhodný komentář
Poslanci vsech zemi,polibte nam prdell !!!!
13.4. | 07:31 bogorovnyj
0
Náhlasit nevhodný komentář
NIKDY
12.4. | 23:47 skeptikus
0
Náhlasit nevhodný komentář
..důchod je dobrej pro chudáky sedřený kůže, který celej život hákovali za almužnu. Kdo si dost vydělá, může se doma válet třeba od dvaceti..
12.4. | 22:59 josefvyskoc
6
Náhlasit nevhodný komentář
sobotka pry v pondeli "na vlade" na vrhne, aby romove chodili do duchodu jiz od narozeni...dle jeho vyjadreni pry kdo nic nedela, ten nic nezkazi ...ja rikam, ten ma fištróna !...
12.4. | 22:34 josefvyskoc
5
Náhlasit nevhodný komentář
onehda jsem videl na netu kalkulacku kdy "chcípneme"...to jsou veci dneska !...pokrok nezastavis !...
12.4. | 17:12 remark
12
Náhlasit nevhodný komentář
A co taková europoslankyne Jourova?Její důchod mít a za nic.Jenom sedět a odklepavat nesmysly,které nejsou k ničemu.
12.4. | 16:46 zuzik88
6
Náhlasit nevhodný komentář
Nemusím být narozena po roce 1965 a jdu do důchodu 64 a 8 měsíců.A ještě jedna věc kdo bude živit Ukradenýho Trotla? Důchodci určitě ne.