Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.7. 2017 19:51
Odbourávání alkoholu

Perná noc? Zkontrolujte si, za jak dlouho vystřízlivíte! KALKULAČKA

Rána po propité noci bývají krušná, zvlášť pokud potřebujete řídit - ilustrační foto

Léto přímo vybízí k různým oslavám nebo jen posezení s přáteli na hospodské zahrádce. Pokud si pak byť po jednom pivu sednete za volant nebo na kolo, riskujete pokutu i vlastní zdraví. Podívejte se, za jak dlouho alkohol odbouráte.

Strávili jste noc popíjením v baru a ráno musíte vyrazit na cesty? Pak byste si měli pořádně zkontrolovat, jestli už v krvi nemáte žádný alkohol. Jeho odbourání totiž může trvat opravdu dlouho - zvlášť pokud jste muší váha.

 

Doba odbourávání alkoholu se u každého člověka lehce liší. Vliv na to má vaše výška, hmotnost či pohlaví a také doba, za kterou alkohol vypijete. Zatímco mužům trvá odbourat jedno pivo zhruba dvě hodiny, u žen je to dvakrát déle!

 

Doba odbourání alkoholu - žena, 60 kg

 

Doba odbourání alkoholu - muž, 85 kg

 

Průměrně se alkohol odbourává rychlostí asi 0,15 ‰ za hodinu. Pokud propijete celou noc, často vám alkohol v krvi zůstane až do dalšího večera. Pozor byste si měli dát i na řízení v kocovině, i tehdy máte snížené reakce. Abyste účinky alkoholu alespoň trochu zmírnili, vyzkoušejte rady, které sestavil web BESIP.

 

 

Pijte alkohol po malých doušcích, nenechte se do pití nutit. Jestli máte žízeň, dejte si raději vodu, vyvarujte se koktejlů nebo slazených nápojů, nepijte ani kávu. Jezte - nejlépe maso a sýry, u alkoholu neseďte, snažte se alespoň jednou za čas zvednout a projít.

 

Pokud chcete mít jistotu, že už v krvi nemáte žádný alkohol, použijte alkoholovou kalkulačku. Na internetu jich objevíte desítky. Naklikáte do ní svou váhu, určíte své pohlaví a dobu, po kterou jste alkohol pili, a poté i množství a druh pití. Najdete ji třeba zde.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Bolí vás po víně hlava víc než kámošky? Možná máte alergii!
Jak pít a neopít se?

epa TN.cz
Reklama