Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.1. 2018 12:17
hrozící nebezpečí

Hrozba tsunami: Po otřesech strašila Pacifik smrtící vlna

Seismograf zaznamenává zemětřesení
Zdroj: Profimedia

U pobřeží Peru se země otřásla strašlivou silou, po silném zemětřesení, které dosáhlo síly 7,1 stupně, vydaly agentury výstrahu před možnou vlnou tsunami, naštěstí se smrtící vlna neobjevila.

Země se v těsné blízkosti peruánského pobřeží začala otřásat v neděli v 9:18 UTC, zemětřesení dosáhlo podle centra Spojených států pro geologický průzkum síly 7,1 stupně Richterovy stupnice. Epicentrum bylo přibližně 40 kilometrů od města Acari.

 

Ihned po zemětřesení bylo vyhlášeno varování před vlnou tsunami, která hrozila v některých pacifických oblastech, podle Pacifického centra pro varování před tsunami hrozily vlny ve vzdálenosti až 300 kilometrů od epicentra.

 

Várování bylo později odvoláno s tím, že si lidé mají stále dávat pozor na mírnou flulktuaci hladiny oceánu, ke které může docházet i několik hodin po zemětřesení.

 

Hrozba tsunami po zemětřesení v Peru
Zdroj: usgs.gov

 

Podle portálu ABC nejsou hlášeny žádné oběti, zemětřesení mělo způsobit jen menší škody na budovách, propadlo se několik cest.

 

 

Peru se nachází v takzvaném Ohnivém kruhu, který je také známý jako Tichomořský lem. Jedná se o pásmo, ve kterém se nachází stovky sopek, seismologická a vulkanická činnosti je zde velmi častá.

klma TN.cz